W dniach 25-27 lipca br. zgodnie z zaleceniami wykonawcy zostanie wykonane pierwsze koszenie łąki kwietnej, która powstała w marcu br. na miejskim terenie przy ulicy Jagiellończyka.
Jest to łąka wysiana z nasion roślin jednorocznych i wieloletnich. Rośliny jednoroczne wydają kwiat i nasiona w jednym sezonie wegetacyjnym (jednym roku), natomiast łąka wieloletnia osiąga pełen cykl dojrzałości dopiero po 2-3 latach od wysiewu.
Kwiaty wieloletnie w ciągu kilku sezonów, od pierwszego roku po wschodzie nasion budują rozety liściowe, ukorzeniają się w gruncie, w kolejnych wydają kwiaty i owoce. Po pełnym rozwoju pozostają przez kilka lat wydając co rok kwiaty i nasiona. Przykładem może być pierwsza wieloletnia łąka kwietna założona w parku przy ul. Kahla na dawnym wysypisku odpadów komunalnych.
Na łące przy ulicy Jagiellończyka po wschodzie nasion najpierw zakwitły rośliny jednoroczne, które w maju cieszyły oko przechodniów. Według zaleceń wykonawcy podczas czerwcowych upałów łąka została jednorazowo podlana, jednak mimo tego przez pewien czas po suszy wyglądała niekorzystnie. Dało się zauważyć wyschnięte rośliny, co spotkało się z krytycznymi uwagami i sugestiami mieszkańców.
Tymczasem obumarcie roślin jednorocznych to naturalny proces w rozwoju łąki wieloletniej, której domieszką są również kwiaty jednoroczne. Łąki kwiatowe w obecnej porze roku mniej więcej wyglądają podobnie w innych miastach.
Po ostatnich opadach deszczu, podłoże nasiąkło wodą i widoczne są kolejne kwiaty, oraz rozwijające się rozety liści roślin wieloletnich. Łąka kwietna jest zmienna i ciągle będzie nas zaskakiwać różnymi kolorami – od kobiercu kwiatów po obumarłe źdźbła, liście roślin i zaschłe kwiatostany. Jest to proces naturalny.
Planowane w najbliższych dniach koszenie mieleckiej łąki kwietnej przy ul. Jagiellończyka to standardowy zabieg. Nie jest tak, że w przeciwieństwie do trawników koszonych co najmniej kilka razy w sezonie, zupełnie nie kosi się łąk kwietnych, ale znacznie ogranicza się częstotliwość koszenia do maksymalnie dwóch razy w ciągu roku.
Według zaleceń Karola Podymy, uznanego i doświadczonego wykonawcy mieleckiej łąki, należy ją skosić pierwszy raz w lipcu, po przekwitnieniu kwiatów jednorocznych, a drugi raz jesienią we wrześniu lub październiku.
Skoszone siano będzie pozostawione niezgrabione na jakiś czas, aby wysiały się nasiona. Jesienią również należy skosić łąkę z pozostawieniem siana do zupełnego zasuszenia i wysiania się nasion. Takie działanie jest konieczne dla utrzymania bioróżnorodności łąki i powtórzenia kwitnienia roślin jednorocznych i wieloletnich w następnych latach.
Więcej na temat łąk kwietnych: https://lakikwietne.pl/laka-kwietna-potrzebuje-koszenia/



