W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Pierwsze koszenie łąki kwietnej przy ulicy Jagiellończyka

W dniach 25-27 lipca br. zgodnie z zaleceniami wykonawcy zostanie wykonane pierwsze koszenie łąki kwietnej, która powstała w marcu br. na miejskim terenie przy ulicy Jagiellończyka.

Jest to łąka wysiana z nasion roślin jednorocznych i wieloletnich. Rośliny  jednoroczne wydają kwiat i nasiona w jednym sezonie wegetacyjnym (jednym roku), natomiast łąka wieloletnia osiąga pełen cykl dojrzałości dopiero  po 2-3 latach od wysiewu.

Kwiaty wieloletnie w ciągu kilku sezonów,  od pierwszego roku po wschodzie nasion budują rozety liściowe, ukorzeniają się w gruncie, w kolejnych wydają kwiaty i owoce. Po pełnym rozwoju pozostają przez kilka lat wydając co rok kwiaty i nasiona. Przykładem może być pierwsza wieloletnia łąka kwietna założona w parku przy ul. Kahla na dawnym wysypisku odpadów komunalnych.

Na łące przy ulicy Jagiellończyka po wschodzie nasion najpierw zakwitły rośliny jednoroczne, które w maju cieszyły oko przechodniów. Według zaleceń wykonawcy podczas czerwcowych upałów łąka została jednorazowo podlana, jednak mimo tego przez pewien czas po suszy wyglądała niekorzystnie. Dało się zauważyć wyschnięte rośliny, co spotkało się z krytycznymi uwagami i sugestiami mieszkańców.

Tymczasem obumarcie roślin jednorocznych to naturalny proces w rozwoju łąki wieloletniej, której domieszką  są również kwiaty jednoroczne. Łąki kwiatowe w obecnej porze roku mniej więcej wyglądają podobnie w innych miastach.

Po ostatnich opadach deszczu, podłoże nasiąkło wodą i widoczne są kolejne kwiaty, oraz rozwijające się rozety liści roślin wieloletnich. Łąka kwietna jest zmienna i ciągle będzie nas zaskakiwać różnymi kolorami – od kobiercu kwiatów po obumarłe źdźbła, liście roślin i zaschłe kwiatostany. Jest to proces naturalny.

Planowane w najbliższych dniach koszenie mieleckiej łąki kwietnej przy ul. Jagiellończyka to standardowy zabieg. Nie jest tak, że w przeciwieństwie do  trawników koszonych co najmniej kilka razy w sezonie, zupełnie nie kosi się łąk kwietnych, ale znacznie ogranicza się częstotliwość koszenia do maksymalnie dwóch razy w ciągu roku.

Według zaleceń Karola Podymy, uznanego i doświadczonego wykonawcy mieleckiej łąki, należy ją skosić  pierwszy raz w lipcu, po przekwitnieniu kwiatów jednorocznych, a drugi raz jesienią we wrześniu lub październiku.

Skoszone siano będzie pozostawione niezgrabione na jakiś czas, aby wysiały się nasiona. Jesienią również należy skosić łąkę z pozostawieniem siana do zupełnego zasuszenia i wysiania się nasion. Takie działanie jest konieczne dla utrzymania bioróżnorodności  łąki i powtórzenia kwitnienia roślin jednorocznych i wieloletnich w następnych latach.

Więcej na temat łąk kwietnych:  https://lakikwietne.pl/laka-kwietna-potrzebuje-koszenia/

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Niedługo Leśny MiniRajd Rowerowy

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa