W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty

Pikieta w: 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Już 22 lipca w niedzielę zapraszamy na pikietę upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Spotykamy się o godzinie 19:30 pod Pomnikiem Wolności.

W tym roku przypada 75. rocznica Rzezi Wołyńskiej, pokażmy, że pamiętamy o naszych rodakach, którzy byli mordowani ze szczególnym okrucieństwem tylko dlatego, że byli Polakami i katolikami.

11 lipca 1943 roku miała miejsce „Krwawa niedziela na Wołyniu”, stanowiąca apogeum Rzezi Wołyńskiej, podczas której ukraińskie oddziały OUN-UPA, z pomocą okolicznych chłopów, w okrutny sposób mordowały mieszkających na tych terenach Polaków. Tego dnia przeprowadzono atak na około 100 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.


Ukraińcy otaczali wieś, tak żeby nikt nie mógł uciec i przystępowali do zbrodni. W wielu miejscowościach wykorzystano fakt, że w niedzielę Polacy gromadzili się w kościołach na Mszach Świętych. Byli więc mordowani przez Ukraińców podczas nabożeństw, a kościoły niszczono. Nasi rodacy umierali w okrutnych męczarniach, nie oszczędzano nawet kobiet i dzieci.

Dlatego oddajmy pamięć pomordowanym tam Polakom, zgromadźmy się aby wspólnie oddać im cześć. Zapraszamy! Bądźmy tam razem!

Niedziela 22 lipca Pomnik Wolności. Zapraszają: Patriotyczny Mielec, Narodowy Mielec wraz z Kibice Razem Stal Mielec oaz Klub Historyczny Prawda i Pamięć.

Wydarzenie na portalu Facebook: http://www.facebook.com/events/220002638645198/

 

Michał Dolina

Prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Mielec

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

NSZZ „Solidarność” nagrodziła uczniów mieleckich szkół [FOTO]

Wiadomości Mielec

Filmowo – rozrywkowo – koncert PSM w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa