Na spotkanie, podczas którego będzie można zapoznać się z nowym wydawnictwem, kupić je i porozmawiać z autorem, zapraszamy 31 marca o godz. 18 do Galerii ESCEK.

31 marca w Galerii ESCEK fotograf i pisarz Piotr Durak opowie o nowym albumie fotograficznym ,,Świątynie wygnane”. Album zawiera artystyczne fotografie z 39 niszczejących i opuszczonych cerkwi grekokatolickich na terenie Polski. Autor pokazał w nim świątynie, które po zmianach granic po II wojnie światowej i wysiedleniach mieszkańców znalazły się w trudnej sytuacji „wygnania”.

Takie, w których od lat nie jest odprawiana już liturgia w żadnym obrządku, które służyły po wojnie często jako magazyny PGR, garaże, warsztaty, czy nawet szalety publiczne. Niektóre, przejęte przez Kościół rzymskokatolicki, porzucone zostały, gdy społeczność wybudowała tuż obok nowe, większe świątynie.

Dziś losem tych „wygnanych” na pozór nie interesuje się nikt, leżą na uboczu szlaków turystycznych, nie ma w nich muzeów, do większości wstęp jest wręcz zabroniony. Autor zdjęć, przez przekorę, dotarł do wszystkich takich świątyń i sfotografował je od środka, próbując zatrzymać w kadrze ducha i piękno umierających domów Bożych.

Tom I prezentuje „wygnane” cerkwie z miejscowości ułożonych alfabetycznie od A do M. W przygotowaniu tom II z cerkwiami od N do Ż oraz tom III prezentujący opuszczone i zrujnowane polskie kościoły na terenie Ukrainy zachodniej i środkowej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider