21 kwietnia – 20 maja
„Ostrów Lednicki – U źródeł chrześcijaństwa w Polsce” – wystawa przygotowana z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Ostrów Lednicki to jeden z ważniejszych grodów z czasów tworzenia się państwa Piastów. To tutaj Mieszko l zbudował swój pałac z książęcą kaplicą, którą wyposażył w urządzenia do chrztu (baseny). To jedyne takie obiekty chrzcielne z obszaru Polski. Tutaj również wzniósł on kolejny sakralny obiekt – kościół pełniący (obok katedry w Poznaniu) funkcje grobowego kościoła dynastycznego. Dostęp do tej książęcej i królewskiej rezydencji, bronionej potężnymi umocnieniami, możliwy był dzięki dwóm mostom (ponad 600 m długim).
Wyniki badań archeologicznych wskazują, że w przypałacowym kościele Mieszka I odbywały się ceremonie chrzcielne, zatem teza łącząca historyczny akt chrztu tego władcy z Ostrowem Lednickim znalazła w ich świetle istotne umocowanie.
Wystawa czynna 21 kwietnia – 20 maja 2016, Centrum Wystawiennicze Domu Kultury SCK.
2 maja
Długi weekend z dobrą muzyką – 2 maja, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Koncert w wykonaniu mieleckiego Big-Bandu SCK z wieloma aranżacjami muzyki dixilandowej, filmowej i popularnej. Jako gość specjalny zaprezentuje się kwintet RB Dixie Five, laureat najwyższej nagrody czyli Złotej Tarki podczas XLV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego “Old Jazz Meeting” Iława 2015. Zapowiada się więc mnóstwo wspaniałej muzyki.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w pok. nr 10 (pn.-pt. 12.00-15.00) oraz kasie Kina Galaktyka (czynna godz. przed każdym seansem)
3 maja, godz. 16
3 maja ubiegłego roku wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. w Mielcu oraz Parafią p.w. Św. Mateusza Samorządowe Centrum Kultury zainicjowało koncert świąteczny na scenie przy Kościółku Św. Marka nad Wisłoką. Koncert cieszył się ogromnym powodzeniem spacerujących po bulwarach mielczan, stąd i w tym roku pragniemy kontynuować tę formę spędzenia wolnego czasu. Na scenie zaprezentują się uczniowie mieleckiej Szkoły Muzycznej jak i tradycyjnie zagra dla wszystkich Mielecka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego. 3 maja, godz. 16, scena przy kościółku św. Marka nad Wisłoką.
6 maja, godz. 10
ELIMINACJE REJONOWE 21 EDYCJI KONKURSU PIOSENKI „WYGRAJ SUKCES” w sali nr 1 Domu Kultury SCK. Organizatorami konkursu są Tarnobrzeski Dom Kultury i Agencja Reklamowa PRO-MEDIA w Tarnobrzegu.
13 maja – 5 czerwca
„Doroczna wystawa prac artystów STKP”
Mieleccy artyści zaprezentują swoje wybrane prace w postaci obrazów, fotografii i rzeźb, które odzwierciedlają obecne tendencje twórcze mieleckiego środowiska artystycznego.
14 i 15 maja
Noc muzeów
W tym roku po raz pierwszy imprezy związane ze świętem muzeów będą trwały 2 dni. 14 maja – w Pałacyku Oborskich, 15 maja w ,,Jadernówce”.
Pałacyk Oborskich – 14 maja, od godz. 18
Diorama – wystawa poświęcona żołnierzom konspiracji niepodległościowej, m.in. pokaz broni, umundurowania, oporządzenia wojskowego.
Atrakcją będzie wykład multimedialny poświęcony pracom konserwatorskim w Bazylice św. Mateusza. Organizatorzy zapowiadają także promocję najnowszej edycji ,,Rocznika mieleckiego”.
Spotkanie z muzeum uatrakcyjnią występy wokalne przygotowane przez Magdalenę Kriger wraz z młodzieżą uczęszczającą na zajęcia do Domu Kultury.
O godz. 22 zabrzmią ballady i romanse rosyjskie podczas ,,Nocy pod gwiazdami”. Muzykę Okudżawy, Biczewskiej, Wysockiego zaśpiewa Julia Vikman, młoda artystka polsko-rosyjsko-szwedzkiego pochodzenia.
Jadernówka
15 maja
POKAZY HISTORYCZNE – Pracownia Rekonstrukcji Historycznych SCUTUM – od 12.oo do 21.oo
- Inscenizacja turnieju rycerskiego o miecz króla Kazimierza;
-
lekcja żywej historii pt. „Broń i zbroja od średniowiecza po XVII wiek”;
-
lekcja żywej historii pt. „Strój codzienny od średniowiecza po XVII wiek”;
-
„zbrojownia” – przymierzanie rycerskiego uzbrojenia dla każdego;
-
„namiot rycerski” – przymierzanie dawnych strojów dla każdego;
-
szkoła fechtunku dla dzieci i młodzieży;
-
gry, zabawy i turnieje plebejskie dla publiczności;
-
„mistrz małodobry” i jego rzemiosło czyli kat, miecz, pieniek i dyby;
-
pokaz tańca dawnego ( 2 osoby) wraz z komentarzem. Po pokazie, warsztaty taneczne dla publiczności;
-
pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł: pancernik, krawiec, cieśla;
-
„pojedynek przez wieki” – opatrzone komentarzem historycznym, pokazy walk wojowników z różnych epok;
-
opcjonalnie, jeśli pozwalają na to warunki terenowe i względy bezpieczeństwa, nauka strzelania z łuku i rzutu oszczepem.
WYSTAWY: od godz. 12 do 24
- Wystawa „Dawne narzędzia tortur” ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
- Wystawa fotograficzna „Zamczyska” autorstwa Rafała Gręźlikowskiego
- Stała ekspozycja dawnych fotoaparatów w nowej odsłonie
KONCERT: godzina 21
Anna Hamela – recital piosenki francuskiej
PONADTO:
– zdjęcia w monidłach
– sceny łóżkowe „Kto z kim chce…”
Wszystkie atrakcje bezpłatne
15 maja
„Święto al. Ducha Świętego” – impreza plenerowa,
Miejsce imprezy – al. Ducha Św., plac przy ZSO nr 1.
20 maja
„Rachel czyli Pepka? – czyli geszefty szmoncesy i kłopoty Singera”. Spektakl teatralny w reżyserii Mariusza Marczyka.
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK , godz. 13 (dla MUTW) i 19.00.
Bilety 15 zł.
23 maja
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci „PRACOWITA PSZCZÓŁKA – MOJA PRZYJACIÓŁKA”
Organizatorami są Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu. Patronat nad konkursem sprawuje Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Wystawa prac od 23 maja – 7 czerwca 2016, Centrum Wystawiennicze Domu Kultury SCK.
29 maja
Powiatowy Festyn Rodzinny – impreza plenerowa.
Miejsce imprezy – Plac Armii Krajowej.