W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Platforma widokowa na Liwoczu

Liwocz  to najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, na którym znajduje się Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju wraz z platformą widokową ulokowaną właśnie na wieży tej świątyni. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Bieszczady, Tatry, Babią Górę oraz Góry Świętokrzyskie.

Przez szczyt przebiega żółty szlak z Kołaczyc do Siedliska oraz zielony z Jabłonicy na Liwocz. Jedna z legend głosi , że góra jest wygasłym wulkanem, inna że na jej szczycie było kiedyś miasto które powstało wokół istniejącego tam wcześniej zamku.

Liwocz prawdopodobnie był również świętym miejscem pogan. Wędrówkę najlepiej rozpocząć żółtym szlakiem z parkingu w miejscowości Ujazd (Strebikowa). Podejście jest przyjemne , niezbyt męczące i prowadzi drogą szutrową.

Cały ten odcinek, aż do sanktuarium towarzyszyć Wam będą stacje drogi krzyżowej. Wieża widokowa jest czynna przez cały rok, 24h/dobę. Widoki z platformy są naprawdę bardzo ładne. Panorama na okoliczne miejscowości i wzniesienia robi wrażenie. Jeśli będziecie mieć więcej czasu możecie również odwiedzić Rezerwat Przyrody Liwocz, który ma na celu ochronę drzewostanu naturalnej żyznej i kwaśnej buczyny karpackiej.

Pod ochroną są także zwierzęta i mniejsze rośliny m.in salamandra plamista, puszczyk uralski oraz piękny motyl – paź żeglarz. Ze świata roślin możemy tutaj spotkać śnieżyczkę przebiśnieg i orlika pospolitego.

Dojazd z Mielca do parkingu w Ujeździe to ok 75 km. Najlepiej kierować się na Dębicę, Pilzno, Przeczycę i Brzyska.

 

Sandi Tu

 

Więcej na:

http://fotorowerzystka.blogspot.com/

[nggallery id=104]

 

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

1 Komentarzy

GRMaziarski 8 lutego 2016 (poniedziałek) at 00:13

Trzeba koniecznie się wybrać.
Polecam …. Miejsce bardzo ciekawe i malownicze 🙂

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa