W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Podborze wczoraj i dziś: Polecamy wyjątkową książkę

„Nasze Podborze wsi nasza kochana, chcemy by twa przeszłość była znana” – taki wers wiersza Kazimiery Kilian otwiera książkę „Podborze przez lata”.

To wyjątkowe dzieło autorstwa Kazimierza Walasa i jego syna – Krzysztofa, rodowitych mieszkańców Podborza.

„Podborze przez lata” to dzieło wydane w tym roku, zainspirowane książką Władysława Kmiecia pt. „Piątkowiec dawniej i dziś”. – Co takiego ciekawego może być w historii tak małej miejscowości jak Podborze? Pytanie takie zadać sobie może niejeden człowiek.

To właśnie chęć odpowiedzi na tego typu pytania była pośrednim powodem podjęcia pracy nad tym zagadnieniem – mówi autor Kazimierz Walas. I dodaje: – Od dawna interesowały mnie opowieści mieszkańców z czasów przedwojennych oraz okresu wojny. Historie te tkwią jedynie w głowach świadków, a najczęściej już tylko tych, którzy ich wysłuchali. Przelewając je na papier liczę na ocalenie tego wszystkiego od zapomnienia.

Książka powstała w oparciu o relacje najstarszych mieszkańców Podborza, a także dzięki dokumentacji odnalezionej w Archiwum Państwowym w Rzeszowie, Urzędzie Gminy w Radomyślu Wielkim, Urzędzie Gminy w Wadowicach Górnych i w księgach metrykalnych Parafii Zgórsko. Publikacja jest pełnym kompendium wiedzy o Podborzu z uwzględnieniem historii wsi, działających na jej terenie organizacji i stowarzyszeń czy listy osób szczególnie zasłużonych dla jej społecznego i gospodarczego rozwoju. To przeszło 180 stron żywej historii, ujętej słowem i urozmaiconej archiwalną fotografią. – Wiele ze zdjęć mieszkańcy udostępnili mi ze swoich prywatnych, rodzinnych albumów. Te skrawki papieru, na których uwiecznione zostały obrazy, pozwalają nam zobaczyć wycinek ówczesnego świata – zaznacza Kazimierz Walas.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

1 Komentarzy

Elżbieta 7 kwietnia 2019 (niedziela) at 11:06

Gdzie można kupić tą książkę ?

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa