W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Materiały promocyjne

Podkarpacki Marsz Wyzwolenia Konopi już 18 czerwca w Rzeszowie!

18 czerwca 2022 r. ulicami Rzeszowa przejdzie Podkarpacki Marsz Wyzwolenia Konopi! Tego dnia mieszkanki i mieszkańcy Podkarpacia razem z aktywistami konopnymi przemaszerują ulicami podkarpackiej stolicy, aby pokazać sprzeciw wobec aktualnego prawa skazującego osoby posiadające susz konopny na więzienie! Najwyższa pora na zmianę prawa!

Dość karania za śladowe ilości marihuany!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/986360675410437

Dlaczego organizujemy Marsz?

Każdego roku w Polsce za posiadanie śladowych ilości marihuany zatrzymywanych jest ok 30 tys. osób jest! Osoby te, pomimo braku szkodliwości społecznej ich czynu traktowane są w Polsce jak przestępcy i grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. Prawo jeszcze surowiej traktuje osoby, które uprawiają konopie indyjskie na własny użytek. Osobom takim zarzuca się popełnienie zbrodni (kara pozbawienia wolności 3-15 lat) co ma wyższy wymiar kary niż m.in. gwałt (2-12 lat), znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem (3msc – 5 lat), porwanie dla okupu (1-10 lat), kierowanie grupą przestępczą (1-10 lat), spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym (od 2 lat) czy rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia (2-12 lat). Przewidziane kary są więc zupełnie niewspółmiernie wysokie do popełnionego czynu i do szkodliwości społecznej innych wymienionych przestępstw.

Polska na zatrzymywaniu, ściganiu, sądzeniu i więzieniu użytkowników marihuany traci miliony złotych.  Zakończenie prohibicji konopnej wiązałoby się więc ze znacznymi oszczędnościami w finansach kraju oraz usprawnieniu funkcjonowania policji i sądów. Szacuje się, że czas spędzony na ściganie palaczy marihuany wynosi ponad 300 tys. roboczogodzin czyli ok. 150 pełnych etatów w policji, a czas ten mógłby zostać poświęcony na zwalczanie prawdziwych przestępstw.

W 2020 roku decyzją ONZ marihuana została usunięta z grupy IV środków odurzających. Oznacza to, że nie jest już przez kraje członkowskie ONZ traktowana jako substancja, co do której stosowana jest kontrola zaostrzona.

Dlaczego domagamy się możliwości uprawy 4 krzaków dla pacjentów?

Dużym problemem jest dostępność marihuany medycznej. Pomimo tego, że od kilku lat jest ona w Polsce legalna ceny są wysokie, często występują braki towaru, a dodatkowo tylko nieliczne apteki ją sprzedają. Cena terapii dla niektórych pacjentów może przewyższać nawet 1000 zł! Właśnie dlatego postulujemy aby pacjenci mogli we własnym zakresie uprawiać marihuanę medyczną. Umożliwiłoby to znaczące obniżenie terapii oraz zagwarantowało, że pacjenci nie byliby narażeni na ich braki.

Legalizacja marihuany to zyski dla budżetu i nowe miejsca pracy

Trudno podać dokładne kwoty jakie przyniosłaby Polsce legalizacja marihuany, ale szacuje się, że z akcyzy i VAT do budżetu mogłoby trafić nawet 9 mld zł. W dwa lata otrzymalibyśmy zatem zastrzyk gotówki porównywalny ze środkami z Funduszu Odbudowy UE dla Polski na lata 2021-2022. Dodatkowo byłyby to nowe miejsca pracy (nawet do 100 tys.) oraz zyski dla przedsiębiorców produkujących ją. W USA w przemyśle konopnym zatrudnionych jest już 250 tys.

Obywatelski Projekt Wolnych Konopi

W kwietniu 2021 r. Stowarzyszenie Wolne Konopie złożyły do Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek obywatelski projekt ustawy, który zakłada depenalizację posiadania przy sobie 30 gramów marihuany na własny użytek, posiadania 200 gramów w miejscu zamieszkania i uprawy czterech krzaków konopi. Niestety Marszałek podważyła ważność złożonych podpisów i zarzuciła projektowi ustawy brak skutków finansowych dla budżetu państwa. Pomimo uzupełnienia wspomnianych wad projekt nie został zaakceptowany, a sprawa jest obecnie przetrzymywana w Sądzie Najwyższym.

Zmiany w prawie konopnym

W ostatnich miesiącach wprowadzono zmiany dotyczące upraw konopi włóknistych, zniesiono ich rejonizację oraz zezwolono na produkcję marihuany medycznej przez krajowe instytuty badawcze. Niestety projekty ustaw przygotowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany w porozumieniu ze środowiskiem konopnym i które w znacząco szerszym stopniu regulowały produkcję i użycie marihuany medycznej oraz wprowadzały bardziej racjonalne normy po użyciu marihuany zostały głosami PiS odrzucone.

Legalizacja marihuany w innych krajach

W Unii Europejskiej prawo konopne jest zdecydowanie bardziej liberalne. W Holandii posiadanie marihuany nie jest wykroczeniem i można ją legalnie kupić w „coffee shops”, w Czechach można uprawiać na własny użytek 5 krzaków i mieć do 15 gram suszu, a w 2021 r. Malta zalegalizowała uprawę i posiadanie marihuany do własnych celów. Do legalizacji marihuany przygotowują się Niemcy, a Portugalia, Chorwacja czy Hiszpania nie karają za jej posiadanie. Decyzję o legalizacji marihuany na rzecz rozwoju turystyki konopnej podjęła także Tajlandia. Warto wspomnieć, że już w 11 stanach USA marihuana jest legalna, a prezydent Biden rozważa legalizację na poziomie federalnym.

Niedawno na zalegalizowanie marihuany zdecydował się Nowy York. Miasto rozpoczęło równolegle kampanię edukacyjną pt. „Porozmawiajmy o marihuanie”, a mieszkańcy mieli szansę dowiedzieć się wszystkiego o właściwościach marihuany, stosowaniu oraz miejscach gdzie będzie można ją legalnie nabyć. Budowana jest także infrastruktura legalnej sprzedaży. Ustalono także, że zyski z podatków ze sprzedaży trafią w 40% do sektora edukacji, 40% do organizacji CRF USA walczącej o sprawiedliwość społeczną, a 20% zostanie przekazane na walkę z uzależnieniem.

Alkohol, a marihuana

Żyjemy w kraju, w którym problem nadmiarowego spożycia alkoholu lub uzależnienia od niego dotyka setki tysięcy osób. Jest on powodem tragedii rodzinnych, wielu chorób, nowotworów, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu przedawkowania (W 2017 r. z powodu przedawkowania alkoholu zmarło w USA ponad 30000 osób, zero z przedawkowania marihuany). Nadmierne spożycie alkoholu prowadzi także do przemocy domowej. Nikt jednak w żaden sposób nie ogranicza jego sprzedaży. Jest on dostępny na każdym rogu, a także na stacjach paliw.

Opisane wyżej problemy nie występują przy spożyciu marihuany. Co więcej, badania dowodzą, że legalizacja lub dekryminalizacja konopi powoduje ograniczenie spożycia alkoholu, papierosów oraz leków opioidowych. Dlaczego więc do tej pory jest nielegalna i w czyim interesie jest aby obecne prawo się nie zmieniło?

Działania Łukasza Rydzika na rzecz legalizacji marihuany, obrony pacjentów marihuany medycznej oraz rozwoju branży konopnej

Od wielu lat w temacie legalizacji marihuany oraz rozwoju branży konopnej działa Łukasz Rydzik. To m.in. z jego inicjatywy powstał Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, w którym działał jako ekspert konopny i brał udział w posiedzeniach. Miał także swój wkład w opracowaniu Pakietu Ustaw Konopnych, które zostały złożone w Sejmie 20 kwietnia 2021 r.

Łukasz Rydzik jest także inicjatorem projektu 4krzaki, walczącego o możliwość upraw 4 krzaków konopi indyjskich na własne potrzeby pacjentów medycznych. W 2021 r. zainteresował ogólnopolskie media sprawą Pana Ryszarda, 69- latka z Jasła, któremu za uprawę konopi na własne potrzeby medyczne groziło 3-15 lat więzienia, a następnie przeprowadził w Krośnie pod Sądem Okręgowym oraz w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości protesty w jego obronie. W tej sprawie do Krosna przybyła Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy oraz liczni aktywiści konopni (Mops, Mateusz Zbojna, Kamil Kaczorowski). Był także inicjatorem akcji #PacjentNiePrzestępca. Dzięki wszystkim tym zabiegom sprawa Pana Ryszarda została warunkowo umorzona.

Komentarz Andrzeja Dołęckiego, Prezesa Wolnych Konopi

“Po licznych Marszach Wyzwolenia Konopi organizowanych w Warszawie postanowiliśmy, że będziemy je także organizować w innych miastach w Polsce. Rzeszów będzie pierwszym marszem, który odbędzie się poza stolicą. Liczymy, że konopna społeczność Podkarpacia stawi się licznie na tym wydarzeniu i także lokalnie upomni się o zmianę prawa konopnego. Najwyższa pora, aby Polacy otrzymali możliwość posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek.”

Komentarz Łukasza Rydzika, inicjatora projektu 4krzaki.pl

„Każdego roku w Polsce zatrzymywanych jest ok 30 tys. osób posiadającymi przy sobie śladowe ilości marihuany. Są to w szczególności młodzi ludzie, którzy zamiast alkoholu sięgają po marihuanę. Niestety jeżeli zostaną zatrzymani przez policję rozpoczyna się proces, który może zakończyć się nawet więzieniem dla takiej osoby. Dla wielu z nich może więc to oznaczać koniec marzeń o studiach czy dobrym zawodzie. Pomimo tego, że ich czyn nie ma żadnej szkodliwości społecznej traktowani są jak przestępcy. To nie powinno wyglądać w ten sposób, dlatego walczymy o zmianę przepisów.” 

Komentarz Dariusza Leśniaka, właściciela Podkarpackiej Kliniki Konopnej

“Praca z ludźmi potrzebującymi oraz doświadczenie pokazało nam jak magiczna i wszechstronna  w swoim działaniu jest konopia. Nie może być tak że użytkowanie jej przez pacjentów ograniczane jest przez wysokie koszty zakupu leku bądź brak jej dostępności, a użytkownicy rekreacyjni karani są za posiadanie minimalnych ilości na użytek własny. Musimy zrobić wszystko by dostęp dla tej rośliny był jak najłatwiejszy dla osób potrzebujących i świadomych. Podkarpacka Klinika Konopna podpisuje się dwoma rękami pod inicjatywą uprawy 4 krzaków na własny użytek dla pacjentów jak i za pełną legalizacją. Wierzymy w świadomość mieszkańców Podkarpacia i liczymy na Waszą obecność na Marszu.”

Komentarz Mateusza Zbojny, aktywisty konopnego, twórcy podcastu Otwieramy Oczy

„Aktywizm konopny wrócił na dobre! Po Marszu Wyzwolenia Konopi niecały miesiąc później rozruszamy Rzeszów. Tak jak nieraz mówiłem – młoda krew w połączeniu z doświadczeniem może przynieść same dobre rzeczy. Chodźcie z nami! Czas zmienić to absurdalne prawo!”

Warto odnotować, że na grupa na FB Sojusznicy Legalizacji Konopi – Podkarpacie liczy już ponad 1100 osób: https://www.facebook.com/groups/196838585667033/

Kontakt do organizatora: Łukasz Rydzik 507 323 828

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa