W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Materiały video

Podstacja Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu z nowa siedzibą [VIDEO]

W Zaklikowie została w piątek oddana do użytku nowa siedziba Podstacji Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Była także okazja, by przekazać ratownikom nowy ambulans, który będzie stacjonował w tym miejscu, pracując na rzecz pacjentów z okolic. O tym jak doniosła to chwila, jaką ma wagę dla mieszkańców i lokalnych władz opowiedzieli gospodarze i zaproszeni goście. Obiekt oraz karetkę poświęcił proboszcz ks. Michał Mierzwa. Zarząd Powiatu Mieleckiego reprezentował wicestarosta Andrzej Bryła.

Dariusz Toczyski, burmistrz Zaklikowa:

Znajdujemy się w budynku, właściwie w jego części, która od dnia dzisiejszego będzie stanowiła oddział pogotowia ratunkowego w Zaklikowie. To miejsce to część dużego obiektu, który przebudowujemy, bo obok mamy Gminny Ośrodek Kultury, w obiekcie mieści się również budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. To wszystko w ciągu 5 najbliższych miesięcy będzie gotowe do użytku. O tych inwestycjach można mówić wiele i pięknie, ale tak naprawdę chodzi o to, że są skierowane do mieszkańców naszej gminy, bo to oni będą z tego przede wszystkim korzystać, oni będą się z tego cieszyć. I tak jest z naszą podstacją Pogotowia Ratunkowego, która dotychczas mieściła się bez mała kilometr stąd, na peryferiach, panowie ratownicy dzierżawili niewielką część pomieszczeń w Gminnym Zakładzie Komunalnym. Warunki tam nie były komfortowe, ale wreszcie przenoszą się do nowego obiektu, mają tutaj zaplecze socjalne, mają komfortową łazienkę, garaż, ale przede wszystkim są w centrum naszego miasta, bo 100 metrów stąd jest zaklikowski rynek. Łatwość dotarcia w różne miejsca będzie znacznie większa, chociaż i tak nasi ratownicy działają błyskawicznie. Rozmawiałem z panem doktorem i nie krył, że czasem ledwie zdążył odłożyć słuchawkę telefoniczną, a panowie ratownicy już byli. Oprócz tego obiektu będziemy mieli nową karetkę, to pojazd całkowicie nowy, lepiej wyposażony i będzie na pewno lepiej służył mieszkańcom niż starszy, a na tym nam najbardziej zależy.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

Ze spraw, które są istotą budowy bezpieczeństwa naszego kraju kwestia zdrowotna, dostępu obywateli do dobrze zorganizowanej służby zdrowia jest sprawą fundamentalną i cieszę się bardzo, że tutaj, w Zaklikowie, w gminie, która jest najbardziej wysuniętą na północ gminą województwa podkarpackiego, już od kilku lat stacjonuje pogotowie ratunkowe, a od dzisiaj będzie stacjonowało nie tyle nawet w nowych, co w bardzo nowoczesnych warunkach. Nowa karetka pogotowia będzie służyła do tego, aby szybko i skutecznie na wszelkiego rodzaju zagrożenia reagować. Takie miejsce stacjonowania to także szybki czas reakcji, dojazdu, więc możemy mówić o rozwoju ratownictwa na tym terenie.

Jolanta Sawicka, Wicewojewoda Podkarpacki: – To jest ten moment, kiedy ponownie możemy przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa pogotowie ratunkowe w życiu naszego społeczeństwa, jak ważny jest czas dojazdu karetki do zdarzenia, kiedy ratuje się życie i zdrowie człowieka. Przypomnę, że w naszym województwie jest 97 zespołów ratownictwa medycznego, mamy 83 jednostki podstawowe i 14 jednostek specjalistycznych, w tym 20 ambulansów posiada Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Rolą ratowników jest pozostawanie w gotowości do udzielenia pomocy w nagłych wypadkach zagrożenia zdrowia i życia pacjenta, ale żeby nieść tę pomoc, aby realizować zlecenia wyjazdu, trzeba zadbać właśnie o siedzibę, o miejsce stacjonowania danego ambulansu i właśnie dzisiaj tu, w tym miejscu, jesteśmy świadkami tego, że nowa siedziba powstaje, nowoczesna, świetnie zaopatrzona w sprzęt specjalistyczny, leki i oczywiście jest tu stale zespół zespół ratunkowy. Korzystając z okazji, bo zawsze trzeba o tym pamiętać, że wielkie podziękowania należą się ratownikom, zawsze gotowym, nawet w najtrudniejszych momentach, składam im wyrazy wdzięczności za wysiłek, empatię i szacunek do drugiego człowieka.

Janusz Zarzeczny, Starosta Stalowowolski: – Niby nieduże wydarzenie, może by się wydawało, bo to tylko miejsce na garażowanie samochodu z socjalnym kątem, choć przecież tak bardzo potrzebnym naszym ratownikom. Ale jednak to moment bardzo istotny dla społeczności, bo ten cypel taki naszego powiatu wysunięty na północ, najbardziej odległy od miasta Stalowej Woli, gdzie mieści się nasz szpital wymagał obsługi ratowniczej, zaplecza, sprzętu. I 10 lat temu, niedaleko stąd zaczęła stacjonowanie karetka. Teraz pan burmistrz zdecydował, że to miejsce będzie w innym punkcie, w centrum miasta Zaklikowa, elegancko przygotowane, z zapleczem socjalnym, gdzie można czekać na wyjazd. Można by pomyśleć: nie taka duża inwestycja, ale przecież tak bardzo istotna dla społeczności, nawet dla jednego ludzkiego życia warto ją było przygotować. Tak jakbyśmy liczyli to płynnie jadąc od Stalowej Woli do tego miejsca, albo na przykład do Karkówki, która jest najbardziej odległą miejscowością naszym powiecie, trzeba by było jechać pół godziny, a to jest dużo jak na ratunek dla człowieka, czasami już za późno. Natomiast z tego miejsca do najdalszego w powiecie można dojechać w granicach 10 minut, a to jest ogromna różnica.

Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec: – Życie to ten najcenniejszy skarb, który powinniśmy cenić, o który powinniśmy dbać, który powinniśmy ratować i my wypełniamy tę misję na rzecz drugiego człowieka, wpisując się aktywnie w organizację systemu państwowego ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego. Po tych zmianach, które nastąpiły po koncentracji dyspozytorni, a okazało się, że to było słuszne posunięcie, sprawdziliśmy się w trudnych czasach pandemii. Czasy ciągle się zmieniają się, zmieniamy się i my, dbamy o nowoczesny sprzęt, tabor, ale chcemy, by ratownikom polepszyły się także warunki socjalno-bytowe. Zmieniamy się dla Państwa, ale także dzięki Państwu. Pani Wojewodo, dziękuję za wszelkie wsparcie, za środki finansowe, które przeznaczamy właśnie na modernizację, na budowę podstacji i na zakup sprzętu. Dziękuję całemu społeczeństwu województwa podkarpackiego, bardzo serdecznie dziękuję samorządowcom, Panie Burmistrzu, tu ukłon w Pana stronę, ale także w stronę radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym. Dziękuję społeczności Miasta i Gminy Zaklików, bo dzięki wielu zaangażowanym ludziom możemy znaleźć się właśnie w tym miejscu, w nowej siedzibie Podstacji Zaklików. To tu ratownicy oczekują na wyjazd, teraz wreszcie w godnych warunkach socjalno-bytowych, po skończonej akcji ratunkowej mogą dojść do siebie, odpocząć, zadbać o swoją higienę, ale jednak całą dobę czuwając w gotowości, żeby móc pomoc drugiemu człowiekowi. Dziękuję także samorządowcom szczebla powiatowego, Panu Staroście, że nas tutaj, na terenie powiatu stalowowolskiego przyjął i że możemy pomagać właśnie tej ludności. Myślę, że ten wniosek, który złożyłem już kiedyś, będzie pozytywnie rozpatrzony i kolejna karetka stanie w Stalowej Woli. Dziękuję Wicestaroście mieleckiemu Andrzejowi Bryle, że przychylnie patrzył na koncepcję rozwoju PSPR Mielec, a jest też przewodniczącym Rady Społecznej stacji. To chwila, w której po trudach i pracy nad realizacją zadania, można się cieszyć z efektu i dziękować.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa