W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Podsumowanie projektu Moniuszko-Mielec – Moniuszko [FOTO]

Koncertem finałowym zakończył się cykl wydarzeń realizowanych  w ramach projektu Moniuszko-Mielec-Moniuszko. Koncert, którego bohaterem była muzyka Stanisława Moniuszki, wybrzmiał 23 października w sali widowiskowej DK SCK. 

W gali finałowej wzięli udział: Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. pod dyrekcją Ryszarda Kuska, Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej II st., grupy wokalne – seniorska i dziecięca oraz Marcin Pokusa – tenor, Maria Miś – sopran, Anna Dręga – tancerka tańca nowoczesnego, para solowa tańca towarzyskiego ze Szkoły Tańca Gala Mielec, Beata Sudoł i Kamil Mierzwa –  para ZPiT „Rzeszowiacy”.

Nadzór muzyczny nad projektem, w tym nad koncertem finałowym, sprawował Sławomir Stan. 

Projekt Moniuszko –Mielec-Moniuszko  zrealizowało Samorządowe Centrum Kultury. Udział w projekcie wiąże się z 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki oraz uchwalonym przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019-Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

Na projekt złożyło się kilka wydarzeń, m.in. dwie wystawy, spotkania, warsztaty, konkurs na teledysk i koncert finałowy z muzyką Stanisława Moniuszki. 

Wystawy

W Galerii ESCEK do końca listopada 2019 r. można obejrzeć wystawę strojów, plakatów, rekwizytów z oper Stanisława Moniuszki. Na wystawę złożyły się także kopie autentycznych fotografii, które w swoim archiwum domowym przechowuje prapraprawnuczka kompozytora, Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko. Potomkini słynnego kompozytora była gościem honorowym wernisażu wystawy (18 października). Specjalne podziękowania za udostępnienie eksponatów wystawowych należą się prezesowi Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego, Pawłowi Adamkowi, który od wielu lat promuje muzykę Moniuszki poprzez wystawianie kolejnych jego oper w Mielcu i Dębicy. 

W podcieniach Domu Kultury stanęła druga ekspozycja. Na standach informacyjnych w encyklopedycznym skrócie zaprezentowaliśmy życiorys i najwybitniejsze dokonania kompozytora. 

Spotkania

Gość honorowy projektu Moniuszko-Mielec-Moniuszko – Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko 18 października spotkała się z uczniami mieleckich szkół podstawowych (SP 2, SP 3, SP 6 i SP 11). Barwna opowieść o wybitnym polskim kompozytorze określanym mianem twórcy opery narodowej, o jego potomkach, o działalności Fundacji im. Stanisława Moniuszki, wypełniła godzinne spotkanie na sali widowiskowej Domu Kultury SCK. 19 października odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami Mielca, podczas którego Elżbieta Janowska –Moniuszko mierzyła się z wieloma pytaniami zarówno na temat kompozytora, jak i jego muzyki.

Warsztaty 

Ważnym elementem projektu Moniuszko-Mielec-Moniuszko były zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i seniorów. W warsztatach wokalnych pod kierunkiem Jadwigi Postrożnej brali udział seniorzy, a zajęcia dla dzieci prowadził Oskar Zgoła. Pieczę nad warsztatami sprawował Maciej Fijałkowski, on także akompaniował podczas zajęć wokalnych.

Warsztaty tworzenia komiksów z młodzieżą licealną prowadził Maciej Pałka. Tematem komiksów była postać i muzyka Stanisława Moniuszki.


e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa