W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Podsumowanie projektu -Polski Złoty ma sto lat [FOTO]

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Rzemieniu zakończyła realizację zadań dotyczących projektu grantowego „Polski złoty ma 100 lat!”, organizowany i finansowany przez Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie.

Działania projektowe realizowane były przez szkołę w Rzemieniu prawie rok (od 02.12.2019 do 30.11.2020). 

Uczniowie na zorganizowanych warsztatach edukacyjnych „Dzieje złotego i jego wpływ na gospodarkę i pozycję Polski w świecie” poznali historię polskiej waluty ZŁOTY od jej odrodzenia do czasów współczesnych. Zdobyli wiedzę na temat pieniądza i jego wpływu na gospodarność, przedsiębiorczość i pozycję Polski w świecie. Uczniowie SP Rzemień mogli również poznać polską walutę ZŁOTY z perspektywy lokalnego banku. Klasy VI-VIII uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Banku Spółdzielczego w Przecławiu. 

Wprowadzając innowacyjne formy uczestnictwa w edukacji i kulturze społeczność szkolna podjęła się organizacji wystawy tematycznej o polskiej walucie „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Wystawa powstała dzięki udostępnieniu prywatnych zbiorów numizmatycznych. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele kolekcjonerskich monet i banknotów. Niektóre eksponaty były rzadko spotykane i bardzo ciekawe. Społeczność gminy Przecław miała możliwość uczestniczyć w wystawie online. Zdobyliśmy 283 polubienia. 

Realizując cele projektu grantowego uczniowie szkoły w Rzemieniu kreatywnie brali udział w licznych konkursach szkolnych:  plastycznym (wykonanie plakatu klasowego o polskim złotym), muzycznym (przedstawienie utworów muzycznych, w których pojawiała się polska waluta, w postaci prezentacji multimedialnej), wiedzowym (rozwiązywanie interaktywnego quizu), informatycznym (tworzenie prezentacji multimedialnych „Polski złoty ma 100 lat”). Powstałe prace uczniowskie zostały zaprezentowane na stronie szkoły SP Rzemień, szkolnym Facebook-u, kanale YouTube. Klasowe plakaty prezentowane były również dla społeczności lokalnej w Domu Kultury w Przecławiu. Od lutego do czerwca plakaty zdobiły korytarz szkolny. Było to zwieńczeniem wspólnej pracy całego zespołu klasowego wraz z wychowawcami, którzy również mocno zaangażowali się w to przedsięwzięcie, jak i ich podopieczni. Za udział w konkursach i pracy nad plakatem uczniowie otrzymali ciekawe nagrody: gry planszowe „Polski Biznes”, powerbanki i breloczki z napisem Polski Złoty ma sto lat!

Natomiast planowana gra questingowa „Nasz polski Złoty” ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia nie mogła odbyć się w plenerze tylko w salach na terenie szkoły. Gra questingowa polegała na rozwiązaniu krzyżówki, rebusów, zadań matematycznych o tematyce pieniądza, ułożeniu puzzli z polskimi banknotami. Pomimo pandemii uczestnicy gry questingowej i tak świetnie się bawili uczestnicząc w ciekawych zmaganiach. Uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy z napisem „Polski Złoty ma sto lat!” i skarbonki z polskimi banknotami.Szkolnym koordynatorem projektu była pani Lidia Jemioło – Proczek (Dyrektor SP Rzemień). Dziękujemy Narodowemu Bankowi Polskiemu w Warszawie za organizację i finansowanie tego przedsięwzięcia, Urzędowi Gminy Przecław za koordynację projektu od strony prawno- finansowej. Nasza szkoła wiele zyskała. Uczniowie, nauczyciele i społeczność lokalna poznała historię polskiej waluty ZŁOTY. Doskonalono kompetencje społeczno-edukacyjne oraz promowano społeczną aktywność kulturalną. Zakładane rezultaty zostały osiągnięte pomimo pandemii.

Realizacja projektu miała wielką wartość dla szkoły, uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Umożliwiła kreatywnie uczestniczyć wszystkim w wydarzeniach kulturowych, edukacyjnych i historycznych, pozwoliła na szerszą integrację.


Niech żyje polski Złoty!

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa