W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje

Podsumowanie roku 2017: Rekordowe inwestycje powiatu za 27 milionów złotych

Ponad 27 milionów złotych – tyle warte są kluczowe zadania zrealizowane przez Powiat Mielecki w 2017 roku. Na ich realizację powiat pozyskał ponad 10 milionów złotych ze środków zewnętrznych.

Ponad 13 milionów złotych kosztowały zrealizowane przez Powiat Mielecki zadania z zakresu infrastruktury drogowej. Najwięcej, bo blisko 6,5 miliona złotych zainwestowano w przebudowy dróg.

Budujemy mosty, drogi i chodniki

Kluczowym przedsięwzięciem roku 2017 była warta łącznie około 6 milionów złotych przebudowa fragmentu ul. Wojska Polskiego oraz al. Niepodległości i al. Kwiatkowskiego na mieleckiej strefie. Zadania wsparła dotacja zewnętrzna z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wysokości połowy wartości inwestycji. W 2017 roku powiat przebudował również szereg dróg powiatowych, w tym: w Podborzu (1,575 km), w Gawłuszowicach (1,335 km), w Tuszowie Narodowym (1,275 km) oraz w Dulczy Wielkiej (840 metrów). Za ponad 135 tys. złotych przebudowano też przydrożne przepusty i rowy.

Zadowoleni z inwestycji są nie tylko kierowcy. Dzięki współpracy z samorządami gminnymi, na terenie powiatu powstało łącznie blisko 5,5 kilometra chodników. Nowe dywaniki dla pieszych pojawiły się w miejscowościach: Jamy, Kawęczyn, Dąbie, Dąbrówka Wisłocka, Ruda, Szafranów, Czermin, Czermin-Trzciana, Gawłuszowice-Kliszów, Piechoty, Tuszów, Malinie, Książnice, Chorzelów, Złotniki i Dulcza Wielka.

– Bisko 3,5 miliona złotych Powiat Mielecki zainwestował również w przebudowę mostów. Z nowych przepraw kierowcy korzystają w Dąbiu, Zdziarcu oraz Sarnowie – wylicza Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Warto podkreślić, że ostatnie z zadań zrealizowane zostało przy udziale dofinansowania z Lasów Państwowych oraz dotacji z budżetu państwa.

Sport – to inwestycja w młode pokolenie

Środki zewnętrzne pozwoliły także na przeprowadzenie szeregu inwestycji w prowadzonych przez Powiat Mielecki szkołach. Dzięki kwocie 600 tys. złotych pozyskanej z Ministerstwa Sportu i Turystyki odbył się remont sali gimnastycznej i zaplecza sanitarnego w I Liceum Ogólnokształcącym oraz duża inwestycja przy Zespole Szkół Technicznych – gdzie wybudowano boisko wielofunkcyjne, bieżnię, skocznię i rzutnię. Koszt zadań wyniósł ponad 2,2 miliona złotych.

Imponująca jest również wartość największego oświatowego zadania ubiegłego roku, jakie zrealizowane zostało przy Zespole Szkół im. prof. Groszkowskiego. Za 2,6 miliona złotych rozbudowano i przebudowano dotychczasowy budynek sali gimnastycznej, przekształcając go w nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt sportowy. Powiat, ze środków własnych, przeznaczył na realizację tego zadania niespełna milion złotych. Kwotę ponad 1,6 milionów złotych pokryło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. – Warto dodać, że w mieleckim „Elektryku” powstała również instalacja hydrantowa, a przy szkole nowe, warte ponad 170 tys. złotych ogrodzenie – podkreśla starosta Zbigniew Tymuła.

Szpital, pogotowie, policja – które jednostki wsparł powiat?

Wydatki jasno wskazują, że jednym z priorytetów Rady i Zarządu Powiatu Mieleckiego w 2017 roku była troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Tylko w samym szpitalu powiatowym, przy udziale Powiatu Mieleckiego, zrealizowane zostały zadania o łącznej wartości 3,6 miliona złotych. Niewątpliwie największym z nich był zakup nowego tomografu komputerowego. Powiat, na ten cel, przekazał lecznicy ponad milion złotych ze środków własnych oraz 1,4 miliona złotych pozyskane z rezerwy budżetu państwa. Do szpitala trafiło również inne, pozyskane przez starostwo dofinansowanie. Było to 117 tys. złotych przeznaczone na zakupu sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Budżet Powiatu Mieleckiego pozwolił też na przebudowę szpitalnego segmentu C dla potrzeb Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Zadanie kosztowało blisko 1,1 miliona.

Warto dodać, że w szpitalu mieleckim w roku 2017 wymieniono również rezonans magnetyczny i rozpoczęto prace remontowe na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kolejne wsparcie jednostek organizacyjnych powiatu odpowiadających za szeroko pojętą ochronę zdrowia otrzymała Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego. Powiat przekazał jej dofinansowanie na zakup defibrylatora (50 000,00 zł) oraz dotację wysokości 100 tys. złotych z budżetu państwa pozyskaną na wsparcie zakupu dwóch urządzeń do automatycznej kompresji klatki piersiowej. Dzięki samorządowi możliwy był również zakup czterech karetek: pierwszą z nich powiat wsparł kwotą ponad 580 tys. złotych pochodzącą ze środków własnych, kolejne trzy natomiast – poprzez przekazanie dotacji z budżetu państwa wysokości ponad 1,3 miliona złotych. – Powiat zainwestował również w zakup dwóch samochodów dla policji w ramach Programu Modernizacji Policji. Wkład własny wyniósł 60 tys. złotych – mówi starosta Zbigniew Tymuła.

Zmiany w urzędzie

Kolejna dobra współpraca, tym razem z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozwoliła w 2017 roku na zakup samochodów do przewozu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mielcu oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, a także budowę windy w budynku Starostwa Powiatowego. Zadania o łącznej wartości ponad 824 tys. złotych zostały wsparte dotacją o wartości blisko 260 tys. złotych.

Dzięki środkom zewnętrznym możliwa była również kompleksowa przebudowa Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Mielcu. Powiat pozyskał z EFRR ponad 800 tys. złotych na wart ponad 1,2 miliona złotych remont pomieszczeń w tym budynku, a także – ze środków własnych – wdrożył system kolejkowy i zakupił niezbędne wyposażenie.

EFRR pozwolił również na Zakup wyposażenia i sprzętu informatycznego w ramach projektu pn. „Zintegrowany system świadczenia e-usług publicznych wraz z usługami wewnątrzadministracyjnymi”. Dzięki temu programowi, dofinansowanemu kwotą 677 562,94 zł, w starostwie rozpocznie działalność szereg wygodnych dla klienta e-usług.

Ważną inwestycją minionego roku był również remont pomieszczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która początkiem roku przeniosła się z dotychczasowej siedziby przy ul. Wyspiańskiego do budynku starostwa przy ul. Sękowskiego.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mielec w Rankingu Gmin Podkarpacia 2023 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Seniorzy na scenie w Gminie Tuszów Narodowy [FOTO]

Wiadomości Mielec

Driftował fordem bez prawa jazdy po śniegu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa