W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka

Poeci MIELECKIEGO „SŁOWA” na Opłatku Literackim w Rzeszowie

Jak co roku Oddział ZLP w Rzeszowie zorganizował spotkanie opłatkowe , na które zaproszeni zostali poeci z całego Podkarpacia. Spotkanie miało miejsce 12 stycznia 2019 roku w ODK „Tysiąclecie” w Rzeszowie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu  i Mielecką Grupę Literacką „SŁOWO” TMZM reprezentowali na tym spotkaniu prezes TMZM Janusz Chojecki , prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła , członkowie Grupy: Małgorzata Mikina , Iwona Szetela, Ewelina Łopuszańska, Joanna Prejsner.

Spotkanie rozpoczął prezes ZLP Rzeszów Mieczysław A. Łyp, a na dobry początek zaśpiewała Kapela Ludowa „Jana” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Miłą niespodziankę wybranym poetom sprawił były prezes ZLP Rzeszów- obecny Redaktor Naczelny, który wręczył czasopismo „Orzeł Biały”    („ White Eagle”) wydawane w Bostonie w USA, w którym zostały opublikowane wiersze z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wybranych wierszy znalazł się mi.in. wiersz Aleksandry Piguły „Toast za niepodległość”  i była to już druga publikacja  jej wierszy w tym amerykańsko-polskim dwutygodniku.

Prezes ZLP O/ Rzeszów -Mieczysław Arkadiusz Łyp obchodził 50- lecie pracy twórczej w zakresie kultury  na rzecz miasta Rzeszowa i Podkarpacia i z tej okazji otrzymał Honorową Nagrodę Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie. Do życzeń i gratulacji dołączyli m.in. prezes TMZM im. prof. Wł. Szafera w Mielcu Janusz Chojecki i prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła, którzy wręczyli okolicznościowy list gratulacyjny, album malarstwa wydany przez TMZM oraz bukiet kwiatów.

Tradycją spotkań opłatkowych ZLP jest prezentacja wierszy o tematyce bożonarodzeniowej uczestniczących w nich poetów, którą w tym roku prowadzili : Agata Linek, Ryszard Mścisz, Urszula Pantoła i Mirosław Welz. Swoje wiersze zaprezentowały także  Aleksandra Piguła („ Betlejem dziś”), Małgorzata Mikina („ Z Bożego Narodzenia”) z Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM. Opłatek był świetną okazją, aby złożyć sobie życzenia noworoczne i nawiązać nowe kontakty ze stowarzyszeniami literackimi z Podkarpacia.

Wśród poetów  zaproszonych przez ZLP O/ Rzeszów, oprócz ww. poetów z MGL SŁOWO TMZM byli przedstawiciele grup literackich: „Inspiratio” z Wysokiej Łańcuckiej, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” ze Stalowej Woli, RSTK Przemyśl, RSTK Rzeszów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Kamionce, MTL z Mielca. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek  oraz sesja zdjęciowa.

Relację przygotowała Aleksandra Piguła-Prezes MGL SŁOWO

Mielec, 13.01.2019


e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

2 komentarze

Andrzej 14 stycznia 2019 (poniedziałek) at 08:27

Bardzo dziękuję wybitnemu mieleckiemu poecie panu Chojeckiemu, za tak uczciwą relację z opłatka u literatów. To się nazywa przekazywanie prawdy. Brawo, Panie Poeto Chojecki.
Poinformuje tez Państwa, że w spotkaniu uczestniczyli mieleccy literaci, członkowie Związku Literatów Polskich (pani Piguła nie jest członkiem ZLP), panowie Guziakiewicz, Michalski i Talarek, członkowie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Jakoś nie zmieściliśmy się na zdjęciu, ale to nie powód, by przekazywać półprawdy, czyli tak naprawdę kłamać.
Pozdrawiam Andrzej Talarek

Odpowiedz
Zbigniew Michalski 14 stycznia 2019 (poniedziałek) at 10:12

Na pewno takie przedstawienie sprawy, wymazanie informacji o trzech członkach ZLP z Mielca wywodzących się z MTL, wpisuje się w klimat obecnie panujący w kraju… Dlatego, jako członek ZLP, przyjęty w trakcie tego spotkania, stanowczo protestuję przeciwko wykoślawianiu prawdy i zakłamaniu. Wstyd mi za obrazoburczy tekst i robieniu cyrku medialnego z twórczości literackiej Panie Prezesie Chojecki.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa