W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

Pogotowie przeciwpowodziowe [FOTO]

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wisłoce Prezydent Mielca wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Ponadto w dniu 21 maja Starosta Mielecki wprowadził na terenie gmin: Wadowice Górne, Radomyśl Wielki, Mielec, Miasto Mielec, Przecław oraz Czermin pogotowie przeciwpowodziowe.
O godzinie 10.00 w dn. 22 maja poziom rzeki na wodowskazie w Mielcu wynosił 537 cm (stan ostrzegawczy: 480 cm).

Wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego oznacza rozpoczęcie całodobowych dyżurów przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, który będzie monitorował sytuację na rzece Wisłoce oraz na terenie miasta. Aktualnie wezbrane są rowy melioracyjne, odprowadzające wody opadowe od rzeki Wisłoki.
Według informacji dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, do godz. 6.00 dn. 22 maja, na terenie miasta wystąpiły podtopienia budynków mieszkalnych, gospodarczych, firm i kilku ulic. Wszystkie pompy, będące w dyspozycji PSP i OSP są rozlokowane do działań na terenie miasta i powiatu.
W najbliższych godzinach spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w Wisłoce z możliwym przekroczeniem stanu alarmowego, który wynosi 650 cm. W górnym biegu rzeki sytuacji powoli się stabilizuje.

We wczorajszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego (21.05), któremu przewodniczył Starosta Mielecki Stanisław Lonczak uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Prezes Zarządu OSP.

Na godzinę 6. rano 22 maja zanotowano 144 zdarzenia związane i intensywnymi opadami deszczu. Najwięcej pochodziło z Gminy Przecław, skąd zgłoszono 46 przypadków podtopień budynków i 2 posesji. W Mielcu odnotowano 27 takich przypadków, a w Radomyślu Wielkim 18. Łącznie na terenie powiatu zgłoszono 131 przypadków podtopień budynków, 32 posesji, 12 dróg.

Odnotowano również 5 przypadków podmycia drzew. Do mieleckiego PZZK zaczęły już napływać zapotrzebowania na wydanie z magazynów worków na piasek. Gmina Radomyśl Wielki złożyła już zapotrzebowanie na 11 tysięcy worków.

Starosta Mielecki Stanisław Lonczak na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji na terenie Powiatu Mieleckiego. Na chwilę obecną poziom wody w Wisłoce nie przekroczył stanu alarmowego, ale wciąż rośnie. W godzinach przedpołudniowych Starosta uczestniczyć ma w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego zwołanego przez Wojewodę.

14 osób ewakuowano z Wadowic, Jam i Podborza. Jednak 5 odmówiło ewakuacji.

W Izbiskach w rejonie potoku Zgórsko pojawia się dwa śmigłowce, jeden policyjny, a drugi straży granicznej, będą zrzucać tak zwane big-bagi.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości