W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje

Pokazy konne w Żarówce [FOTO]

Sportowe konkursy powożenia zaprzęgami, konkurs zaprzęgów tradycyjnych, czempionat hodowlany klaczy, pokaz kawaleryjski i kadryl, to główne atrakcje Parady Konnej, która w niedzielę (2 czerwca) już po raz 15. odbyła się w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki).

Imprezę rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, który poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych. Na bryczkach zasiedli m.in. burmistrz Agnieszka Machnik, jej zastępca Zdzisław Lasota, przewodnicząca i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ewelina Maroń i Wojciech Gurda oraz były burmistrz Józef Rybiński.

Podziękowania

Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził całą imprezę. W jej organizację włączają się licznie mieszkańcy na czele z sołtysem, KGW, OSP czy kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady. W tym roku po oficjalnym otwarciu przez panią burmistrz, z racji małego jubileuszu, organizatorzy podziękowali za wkład wniesiony w rozwój imprezy Józefowi Rybińskiemu, Markowi Gibale oraz zarządowi i pracownikom OZHK.

Atrakcje

Pomimo nie najlepszej pogody licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy przygotowane przez kawalerzystów, jak i młode amazonki ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie. Wśród gości znaleźli się m.in. posłowie Fryderyk Kapinos i Elżbieta Burkiewicz czy Małgorzata Jarosińska – Jedynak – członek zarządu województwa, radni i sołtysi z terenu gminy.

Jak zwykle odbyły się sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi oraz konkurs zaprzęgów tradycyjnych. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła 26 zaprzęgów. W niedzielne popołudnie widzowie mogli także podziwiać klacze rasy śląskiej w czempionacie hodowlanym. 

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. 

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP.

Impreza z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie licznych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy.

Blanka czempionką

Podczas 15. Parady Konnej w Żarówce (Gm. Radomyśl Wielki) widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie m.in. z rasy śląskiej. Klacze tej właśnie rasy wzięły udział w czempionacie hodowlanym.

Do konkursu stanęło osiem klaczy z Podkarpacia. Oceny dokonała komisja w składzie: Jan Płocica – przewodniczący, Elżbieta Stygar  i Dagmara Put. Konie były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

Ostatecznie wśród klaczy rasy śląskiej czempionką została Blanka Bartłomieja Zięby z Woli Mieleckiej, a wiceczempionką Britney Piotra Dziekana także z Woli Mieleckiej. Trzecie miejsce przypadło Bonicie Kazimierza Ćwięki z Trzciany. 

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce.

Najlepsi powożący

Podczas XV Parady Konnej w Żarówce (Gm. Radomyśl Wielki) rozegrano emocjonujące konkursy sportowe powożenia zaprzęgami. 

W niedzielę, 2 czerwca, do Żarówki zjechali powożący z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Tradycyjnie głównym punktem imprezy były sportowe konkursy powożenia zaprzęgami. 

W konkursie zaprzęgów jednokonnych triumfował Jacek Pożdał z Podlesia (pow. dębicki) z luzakiem Wojciechem Pożdałem. Powożąc Jaśnie Panią pokonał on parkur na dystansie 550 metrów w czasie 2.21:78. Drugie miejsce zajęła Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem koniem Kosolito (2.33:13). Najniższy stopień podium zajął Andrzej Mrożek z luzakiem Jakubem Mrożkiem ze Stajni Lemon. Tuż za podium uplasował się Tomasz Pożdał z luzakiem Jackiem Pożdałem z Podlesia. 

W konkursie zaprzęgów parokonnych triumfował Tomasz Pełka z Racławic. Powożąc końmi Metys i Książe pokonał on dystans 550 metrów w czasie 2.26:97. Drugie miejsce zajął Paweł Pełka także z Racławic 2.31:01. W obu występach luzakiem był Dominik Musiał. Trzecie miejsce zajął Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Bartłomiejem Woźnicą.

W konkursie zaprzęgów parokonnych, ale koni małych bezapelacyjnie triumfował Adam Malmuk z luzaczką Natalią Malmuk z m. Małkowice (pow. przemyski). Powożąc końmi Sora i Opra pokonał on dystans 550 metrów w czasie 2.09:53, bez punktów karnych. Drugie miejsce zajął Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Bartłomiejem Woźnicą. Trzecia lokata przypadła Bartłomiejowi Woźnicy z luzaczką Agnieszką Woźnicą, także z m. Bieździedza. Tuż za podium znalazł się Kazimierz Jachym z Nawsia Kołaczyckiego.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa