W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Przestępstwa, skandale, afery

Policjanci ciągle ostrzegają przed oszustami

Oszuści nie przebierają w środkach, by w szybkim czasie wzbogacić się naszym kosztem. Niemal codziennie funkcjonariusze informują o kolejnych próbach oszustw lub o samych oszustwach. Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji mających na celu uświadomienie i przybliżenie sposobu działania oszustów, przestępcy stosując nowe sposoby, zdobywają zaufanie swoich ofiar i kradną dorobek ich życia. Policjanci przestrzegają przed pochopnym działaniem i przypominają zasady, które pomogą nam uchronić się przed oszustami.

Niemal każdego dnia podkarpaccy policjanci są informowani o kolejnych zuchwałych próbach oszustw lub samych oszustwach. Ofiarami padają już nie tylko osoby starsze, czy nieporadne. Przestępcy wykorzystują każdy możliwy sposób, aby szybko się wzbogacić, oczywiście naszym kosztem. Aby uzyskać zamierzony cel nie przebierają w środkach. Wykorzystują stare metody lub je modyfikują, wszystko po to, aby wzbudzić nasze zaufanie i nas okraść.

Pamiętajmy, że znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”,  czy „ na prokuratora”, nadal funkcjonują w środowisku przestępczym. Oszuści przez cały czas wymyślają nowe sposoby m.in. „na pracownika banku”, czy „na operatora sieci energetycznej”,  aby uśpić naszą czujność.

Schemat działania przestępców w każdym przypadku jest niemal taki sam. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się osoba, która przedstawia się jako funkcjonariusz, uczestniczący w akcji przeciwko oszustom. Przekonuje, że pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp. Często przestępca mówi, że uczestniczy w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne jest przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje przekazywane są telefonicznie. Bardzo często przestępcy proszą o dyskrecję, ponieważ tylko dzięki niej akcja może się powieść.  

PAMIETAJMY!

– Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.

– Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.

– Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.

– Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!.

– Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

FUNKCJONARIUSZE PRZYPOMINAJĄ:

– POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają

– POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na wskazane podczas takiej rozmowy numery kont

– W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112

Nie zapominajmy również o ostrożności podczas wykonywania różnego rodzaju transakcji internetowych. Pochopnie otwarty link, udostępnienie BLIKA, logowanie się na nieznane strony – może narazić nas na straty. Oszuści często podszywając się pod znajomych, czy instytucje, usypiają naszą czujność i wyłudzają  pieniądze.

Podkarpaccy policjanci apelują, aby w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność nie działać pochopnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność, kontaktując się z nadawcą. Najlepiej zrobić to z innego urządzenia, lub poprosić o pomoc zaufaną osobę.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Szczury doprowadziły do zamknięcia budynku przedszkola

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Nieme kino” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa