W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch utonięć [FOTO]

Policjanci, strażacy oraz płetwonurkowie brali udział w poszukiwaniach 30-letniego mężczyzny, który w sobotę zniknął w nurcie Wisłoki, w okolicy ulicy Rzecznej w Mielcu.

Ciało zaginionego zostało odnalezione wczoraj w rzece, w miejscowości Wola Mielecka. Policjanci będą również wyjaśniać okoliczności śmierci 55-letniego mężczyzny, który utonął w stawie w Dulczy Wielkiej.

Blisko dobę trwały poszukiwania 30-letniego mężczyzny, który w sobotę wszedł do rzeki przy ulicy Rzecznej w Mielcu. Jak ustalili policjanci, mężczyzna spożywał alkohol ze znajomymi nad brzegiem Wisłoki. Kiedy znajdował się w rzece został porwany przez nurt i zniknął pod wodą. Natychmiast na miejsce zostali skierowani policjanci i strażacy, którzy z łodzi sprawdzali rzekę. Na miejsce został sprowadzony sonar, którym płetwonurkowie sprawdzali dno rzeki, niestety bezskutecznie. Kolejnego dnia rano, policjanci i strażacy wznowili poszukiwania 30-latka. Około godziny 15, ciało mężczyzny zauważono w rzece. W sobotę, w stawie w Dulczy Wielkiej utonął 55-letni mężczyzna. Jak ustalili policjanci, mieszkaniec tej miejscowości wyszedł z domu wykąpać w stawie psa. Jego nieobecność wzbudziła niepokój żony i córki, które zaczęły go szukać. Po chwili zorientowały się, że mężczyzna utonął w stawie. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, którego załoga reanimowała mężczyznę. Niestety jego życia nie udało się uratować.

Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniać przyczyny śmierci obu mężczyzn.

Słońce i upalne temperatury sprzyjać będą częstym wypadom nad wodę.

Aby wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które obowiązują podczas wypoczynku.

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniem zbiornika, brakiem umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniem do pływania, niestosowaniem indywidualnych środków ochrony, ale również brakiem odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad dziećmi.

Pamiętajmy: Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

Brak umiejętności pływania. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji! Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie. Pływanie w miejscach zabronionych. Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa