W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Policjanci z Mielca odznaczeni przez Ministra [FOTO]

Sierż. Łukasz Nykiel i sierż. Rafał Madura wzięli udział w uroczystości wręczenia odznak im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, która odbyła się we wtorek w sali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Mieleccy policjanci zostali wynagrodzeni za interwencje, którą podjęli ratując życie dwójki nastolatków.

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii polskiej Policji. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem po tym, jak 10 lutego 2010 r. – podczas urlopu – interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Sierż. Łukasz Nykiel i sierż. Rafał Madura w październiku 2020 roku podjęli interwencję wobec grupy młodych osób, które zakłócały porządek publiczny i piły alkohol. Na widok funkcjonariuszy wszyscy rozbiegli się. Po chwili policjanci usłyszeli krzyk kobiety, która wzywała pomocy. Młoda dziewczyna wpadła do rzeki i walczyła z jej nurtem. Przy użyciu środków przymusu bezpośredniego i własnej odzieży, funkcjonariusze wyciągnęli 15-letnią dziewczynkę na brzeg i udzielili jej pomocy. Nastolatka była pod widocznym wpływem alkoholu. W rozmowie z policjantami przyznała, że w rzece może znajdować się kolega, który chwile wcześniej chciał jej pomóc wydostać się z wody.

Dla mieleckich policjantów udział w uroczystości to wyjątkowe wyróżnienie. Otrzymaną odznakę im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyjęli z dumą i zobowiązaniem do dalszej rzetelnej i pełnej poświęceń służby.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa