W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Historia Materiały video

Pomnik Wolności na 100-lecie Niepodległości [VIDEO]

Trwa remont pomnika Wolności, który znajduje się przy zbiegu ulic: A. Mickiewicza, Jadernych i Wolności. Historia obelisku jest burzliwa jak dzieje naszej ojczyzny.

Pomysł budowy pomnika Jana Kilińskiego sięga okresu sprzed I wojny światowej. Realizację przerwał jej wybuch. W 1918 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika i zrealizował plany jego budowy. Projekt pomnika wykonał mielecki budowniczy miejski Marcin Sadowski, a fundusze uzyskano ze składek społeczeństwa, głównie rzemieślników.

Pomnik to ostrosłup z płaskorzeźbą z wizerunkiem J. Kilińskiego i orłem na szczycie.

Jan Kiliński z Mielcem nie był związany, ale w związku, iż był szefem, grupa rzemieślników mieleckich będąca fundatorem obrała go za patrona. 11 listopada 1936 roku uroczyście odsłonięto obelisk.

Pomnik oraz otaczający go teren były i są miejscem większych miejskich uroczystości patriotycznych, w związku z tym upowszechniła się nazwa Pomnik Wolności. Niemcy podczas wojny usunęli orła a komuniści posadzili go z powrotem, ale bez korony. Jak będzie wyglądał teraz, wszyscy w jubileuszowym roku powinniśmy się niedługo przekonać.

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=9GDj9mEIxBc&w=925&h=520]

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Wiadomości Mielec

Sześć lat temu odszedł Prezydent Daniel Kozdęba

Wiadomości Mielec

Spotkanie autorskie Andrzeja Talarka [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa