W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje Przestępstwa, skandale, afery

Postępowanie ws. zmowy cenowej i wymiany informacji na Polskim rynku dotyczące spółek Pfleiderer, w tym Kronsopan

UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ) zakończył postępowanie ws. ustalania cen i wymiany informacji handlowych przez spółki Pfleiderer na Polskim rynku.

 Sprawa została wszczęta w 2012 roku i dotyczy spółek: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Swiss Krono (dawniej Kronopol), Pfleiderer Group (dawniej Pfleiderer Grajewo) oraz Pfleiderer Wieruszów (dawniej Pfleiderer Prospan).

W trakcie wtorkowej sesji GPW notowania grupy Pfleiderer (właściciela Kronospanu) mocno straciły na wartości.

W 2016 r. przychody Pfleiderer Group wyniosły 929 mln zł. Zysk netto sięgnął 14,7 mln zł. W decyzji kończącej Postępowanie UOKiK może nałożyć na Pfleiderer Group lub Pfleiderer Wieruszów karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodów. 

O decyzji stwierdzającej naruszenie reguł konkurencji zawiadomiona została Komisja Europejska, a Pfleiderer liczy się z karą od UOKiK. Producentom grożą sankcje za naruszenie zasad konkurencji. Urząd zakończył postępowanie dowodowe w sprawie ustalania cen i innych nadużyć dotyczących Polskiego rynku. Postępowanie dotyczyło m.in zawarcia przez Kronospan i dawniejszy Kronopol oraz Pfleiderer porozumienia polegającego na ustalaniu cen i wymianie informacji handlowych dotyczących warunków sprzedaży na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce.

– Doręczenie zawiadomienia oraz powiadomienie Komisji Europejskiej oznacza, że UOKIK może wkrótce zakończyć postępowanie i wydać decyzję stwierdzającą naruszenie prawa konkurencji przez Pfleiderer Group oraz Pfleiderer Wieruszów. Biorąc jednak pod uwagę skomplikowany charakter sprawy, nie jest obecnie możliwe precyzyjne określenie daty zakończenia Postępowania oraz skutków finansowych takiej decyzji dla Pfleiderer Group i Pfleiderer Wieruszów – wyjaśniano w oficjalnym komunikacie

Zgodnie z zawiadomieniem Pfleiderer Group może zapoznać się z aktami sprawy i przedstawić ewentualne ostateczne stanowisko w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia. Biorąc jednak pod uwagę skomplikowany charakter sprawy, nie jest obecnie możliwe precyzyjne określenie daty zakończenia Postępowania oraz skutków finansowych tej decyzji. 

Grupa Pfleiderer (członkami grupy są min. Kronospan Mielec i Kronospan Szczecinek) to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych.

Spółka jest notowana na GPW od 1997.
 
 
 
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa