W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Powiat Mielecki przystąpi do programu „Dostępność Plus”

Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak podpisał deklarację partnerstwa w programie „Dostępność Plus” ukierunkowanym na zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

Program „Dostępność Plus” koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej do wymagań wszystkich obywateli. W ramach programu wspierane są działania z aż ośmiu różnych obszarów – architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia, cyfryzacji, usług, konkurencyjności i koordynacji.

Program jest realizowany w szerokim partnerstwie z licznymi instytucjami, w tym samorządami lokalnymi. Do grona wspierających te działania dołączył w dniu 25 kwietnia także Powiat Mielecki.

Spotkanie, podczas którego podpisano deklarację na rzecz partnerstwa, odbyło się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie. Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentowali Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski. Podpisanie dokumentu potwierdzającego przystąpienie Powiatu Mieleckiego do działań z zakresu „Dostępność Plus” odbyło się w obecności Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wspólne – rządowe i samorządowe – podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych oraz innych, posiadających szczególne potrzeby, jest niezmiernie ważne. Szacuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji (np. ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się itp. Polskie społeczeństwo się zmienia – jest coraz starsze. Obecnie w Polsce żyje prawie 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. W 2030 roku będzie ich 10,7 i będą stanowić blisko 30% ludności.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa