W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Powstaje wielki mural mieleckich patriotów [VIDEO]

Wyjątkowa akcja na Smoczce. Pierwszą z przedstawionych postaci będzie legendarny partyzant Wojciech Lis ps. „Mściciel.
Przy deptaku na osiedlu Smoczka powstaje mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

– Chcemy przedstawić sylwetki mieleckich patriotów, którzy zasłużyli się dla Ojczyzny oraz lokalnej społeczności w czasach II wojny światowej i PRL – mówi Grzegorz Ziomek, prezes stowarzyszenia Odrodzony Mielec, które stoi za inicjatywą.
Malowanie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy to bielenie ścian garażu, na którym ma powstać mural.

Prace zostały wykonane przez aktywistów Odrodzonego Mielca i Patriotycznego Mielca oraz wolontariuszy z miasta. Drugi etap przedsięwzięcia, którego realizacja zaczyna się w tym tygodniu, to malowanie. Ma ono potrwać ok. tygodnia. Finalne prace zostały zlecone Wojciechowi Rokoszowi, znanemu artyście, który wywodzi się z Mielca.
Mural będzie przedstawiał m.in. sylwetkę Wojciecha Lisa „Mściciela”, żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódcy oddziału partyzanckiego walczącego przeciw Niemcom i Sowietom.
Projekt będzie rozszerzany o kolejne postaci. Jedną z nich będzie Stanisław Dolina (1909-72), który od 1939 r. należał do Organizacji Orła Białego pod ps. Ignac. Kierował on siatką sabotażową w zakładach lotniczych w Mielcu, przez pewien czas dysponował nadajnikiem radiowym, przy pomocy którego utrzymywano kontakt z ambasadą Polski na Węgrzech. Był dowódcą Związku Odwetu rejonu Mielec oraz należał do AK.

Paweł Galek

Artykuł ukazał się także na łamach Supernowości 24

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=zhquKClC0NI&feature=youtu.be&w=925&h=520]
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa