W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Sport

Poznaliśmy kolejne czempionki

Podczas 10. Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie rasy śląskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach.

Polskie konie zimnokrwiste mają średnią budowę w typie pospiesznoroboczym. Obecnie istniejąca rasa wyhodowana została w XIX wieku na bazie rodzimych małych koni roboczych, uszlachetnianych importowanymi końmi zimnokrwistymi, głównie z Belgii Francji i Niemiec. Z kolei rasa śląska powstała na bazie koni z terenów Dolnego i Górnego Śląska. Planowa hodowla tych koni rozpoczęła się w XIX wieku w stadach ogierów w Lubiążu i Koźlu. Miejscowe klacze, posiadające często orientalnych przodków, kojarzono z ogierami oldenburskimi i wschodniofryzyskimi, będącymi najmasywniejszymi niemieckimi końmi gorącokrwistymi. Rasa ta odnosi duże sukcesy jako konie zaprzęgowe w dyscyplinie powożenia.

Czempionaty dla klaczy z …
I właśnie konie tych ras mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski mieli okazję zobaczyć w niedzielę w Żarówce, a komisja w składzie: Andrzej Goraus i Jan Płocica dokonała wyboru czempionek . W dwóch konkursach wystartowało po sześć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

… Woli Mieleckiej …
Czempionką w rasie śląskiej została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej, oprowadzona po wybiegu przez Pawła Dziekana. Wiceczempionką została Jagoda Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego w powiecie leżajskim. Trzecie miejsce zajęła Adel Kazimierza Ćwięki z Trzciany (pow. mielecki).

… i Czarnej
Natomiast w gronie klaczy rasy pkz tytuł czempionki przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta. Wiceczempionką została Ikebana Anny Świętoń z Paszczyny (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Graba Wiktora Świątka z m. Czekaj k. Jasła. Czwarta była Alora Stanisława Skrzyniarza z Dulczy Wielkiej.

Paradę zorganizowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego, Rada Sołecka i OSP w Żarówce, OZHK Rzeszów, Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim.

Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

 

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne zwycięstwo Czeczeńców. Handball Stal Mielec – AZS Biała Podlaska 33:27 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Smoczka Park MTB 2024 [MAPY]

Wiadomości Mielec

Nasi księża z medalami Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa