22 sierpnia 2018, 0:02
Slider
Image default
Sport

Poznaliśmy kolejne czempionki

Podczas 10. Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie rasy śląskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach.

Polskie konie zimnokrwiste mają średnią budowę w typie pospiesznoroboczym. Obecnie istniejąca rasa wyhodowana została w XIX wieku na bazie rodzimych małych koni roboczych, uszlachetnianych importowanymi końmi zimnokrwistymi, głównie z Belgii Francji i Niemiec. Z kolei rasa śląska powstała na bazie koni z terenów Dolnego i Górnego Śląska. Planowa hodowla tych koni rozpoczęła się w XIX wieku w stadach ogierów w Lubiążu i Koźlu. Miejscowe klacze, posiadające często orientalnych przodków, kojarzono z ogierami oldenburskimi i wschodniofryzyskimi, będącymi najmasywniejszymi niemieckimi końmi gorącokrwistymi. Rasa ta odnosi duże sukcesy jako konie zaprzęgowe w dyscyplinie powożenia.

Czempionaty dla klaczy z …
I właśnie konie tych ras mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski mieli okazję zobaczyć w niedzielę w Żarówce, a komisja w składzie: Andrzej Goraus i Jan Płocica dokonała wyboru czempionek . W dwóch konkursach wystartowało po sześć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

… Woli Mieleckiej …
Czempionką w rasie śląskiej została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej, oprowadzona po wybiegu przez Pawła Dziekana. Wiceczempionką została Jagoda Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego w powiecie leżajskim. Trzecie miejsce zajęła Adel Kazimierza Ćwięki z Trzciany (pow. mielecki).

… i Czarnej
Natomiast w gronie klaczy rasy pkz tytuł czempionki przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta. Wiceczempionką została Ikebana Anny Świętoń z Paszczyny (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Graba Wiktora Świątka z m. Czekaj k. Jasła. Czwarta była Alora Stanisława Skrzyniarza z Dulczy Wielkiej.

Paradę zorganizowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego, Rada Sołecka i OSP w Żarówce, OZHK Rzeszów, Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim.

Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

 

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja