W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Kultura i nauka

Prelekcja o mieleckim Sprawiedliwym w Miejskiej Bibliotece Publicznej SZCK w Mielcu

Lekcja historii lokalnej o mieleckim bohaterze.

W dniu 8 lutego 2017 roku o godz. 13.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbędzie się lekcja historii o mieleckim bohaterze. Zorganizowana zostanie przez uczniów: Michała Czaja, Wojciech Stachów i Dominik Brożyna z klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu.


Tematyka prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, dotyczy najstarszego w Polsce Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, którym jest 94 letni Eugeniusz Szyfner.

Należy On do grona najstarszych osób odznaczonych tym medalem i tytułem od Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Mielecki bohater jest ostatnim żyjącym  świadkiem historii, który we wrześniu 1939 roku widział ruiny spalonej przez Niemców synagogi przy ulicy Lelewela.

W toku prelekcji uczeń Michał Czaja omówi biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944.

 

 

Przedstawi on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

Prelegent zwróci także uwagę i podkreśli, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

 W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawi uhonorowanie bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prelegent podkreśli zwłaszcza bezinteresowny charakter pomocy dla Ocalonych ze strony Ratującego. W prelekcji uczniowie omówią także relacje powojenne pomiędzy polskimi rodzinami i Ocalonymi. Jednocześnie przedstawili także fakty związane z realiami okupacji hitlerowskiej w regionie mieleckim w nawiązaniu do losów Eugeniusza Szyfnera.  
Na zakończenie prelekcji uczniowie przedstawią profil MIELECKI SPRAWIEDLIWY na Facebooku,  gdzie zamieszczane są wszystkie informacje o podejmowanych o mieleckim bohaterze z okresu II światowej.

 

 

Zobacz też...