W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Prelekcje w ramach IV edycji Pieczęci Zasług Obywatelskich 2019

Ruszyła tegoroczna,  IV edycja Odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis – w uznaniu zasług , dokonań i osiągnięć wybitnych mielczan dla ziemi mieleckiej

Cykliczna  inicjatywa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, w ramach której wybierani są kandydaci  zgłaszani przez środowisko mieleckie do odznaczenia Pieczęcią, obejmuje również cykl prelekcji tematycznych o charakterze patriotyczno – historycznym, adresowanych do młodzieży szkolnej, prezentujących wybrane postaci  ziemi mieleckiej na tle wydarzeń epoki, w której żyli i działali. 

I – szy wykład   tegorocznej edycji  – “Mielczanie w wojnie obronnej 1939 r. w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej”,  z prezentacją audiowizualną, wygłosił dr Jerzy Skrzypczak 24  września br.,
w Zespole Szkół Ekonomicznych w  Mielcu. 

Prelekcja przybliżyła  uczniom wytypowanych klas Szkoły postaci kilku wybitnych  mielczan zajmujących ważne stanowiska w wojsku i administracji publicznej naszego kraju , którzy odznaczyli się bohaterstwem i patriotyczną postawą w czasie wojny 1939 r. 

Kolejna prelekcja, „Ignacy Łukasiewicz – nieco zapomniany wybitny wynalazca i człowiek”,
w wykonaniu uznanego encyklopedysty i znawcy historii Mielca, Józefa Witka, miała miejsce
w  dniu 2 października br. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Wyjątkowo ciekawym tematem tej prezentacji była postać Ignacego Łukasiewicza – wybitnego wynalazcy i wspaniałego człowieka, syna ziemi mieleckiej. Łukasiewicz, urodzony w Zadusznikach, związał swoje życie, pracę badawczą i działalność społecznikowską z terenem ówczesnej Galicji. Był założycielem pierwszej w świecie kopalni ropy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie, Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Jego wynalazek lampy naftowej zrewolucjonizował system oświetlenia domów, ulic czy sal operacyjnych w szpitalach.

Trzeci, ostatni wykład z tegorocznego cyklu IV edycji Odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich zaplanowanyu jest 8 października br, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mielcu.

Będzie to również prelekcja dr J. Skryzypczaka, Dyrektora Muzeum Historycznego w Mielcu, “Mielczanie w wojnie obronnej 1939 r. w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej”.

Zapraszamy do składania wniosków ze zgłoszeniami kandydatów do odznaczenia Pueczęcią do 20 października br.


e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa