W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Premier: Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się [PILNE]

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, będą one dotyczyć każdego z nas – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Szef rządu poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Premier: potrzebne są dalsze kroki

„Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się [koronawirusa] i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii czy Francji” – mówił. „Ten efekt, który dziś mamy, pewnego mniejszego przyrostu, niż jeszcze się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać” – zaznaczył.

„Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby” – powiedział premier.

Podkreślił, że nowe decyzje rząd podejmuje, żeby „kupić sobie czas”. „Kupujemy sobie czas – dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry” – dodał.

Przyznał, że „wirus krępuje nasze życie”. „Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia – do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się” – zaznaczył. Dodał, że „wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne”.

Będzie rozporządzenie w sprawie zakazu wychodzenia z domu

O szczegółach nowych regulacji mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski. „+Zostańmy w domu+ wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza – choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni” – poinformował.

„Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się – oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne – to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi” – mówił minister zdrowia na konferencji prasowej.

Szumowski apelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie naszych bliskich, ale też zdrowie i życie medyków, którzy są „na pierwszej linii frontu”.

„Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Bardzo o to proszę, bardzo o to apeluję, wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie dać wszystkim służbom, które nami się opiekują, aby ich też nie narażać. Bardzo proszę, zostańmy w domu” – oświadczył.

Jak poinformował, nowe obostrzenia będą obowiązywać od dzisiaj do 11 kwietnia.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Marian 24 marca 2020 (wtorek) at 15:54

Przypomina mi się stan wojenny, też steruje się kukiełkami wydającymi komunikaty z góry.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa