W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Prezydent Jacek Wiśniewski z wizytą w Portugalii [FOTO]

Wczoraj (25.04) Portugalczycy obchodzą Święto Wyzwolenia, rocznicę Rewolucji Goździków, która położyła kres systemowi dyktatorskiemu i rozpoczęła drogę demokratycznych przemian. W obchodach tego święta w Vila Nova de Poiares wziął udział Jacek Wiśniewski Prezydent Miasta Mielca, który został zaproszony przez João Miguela Henriquesa, prezydenta miasta partnerskiego Mielca.


Z zaproszenia na obchody tak ważnego dla Portugalczyków święta skorzystali także przedstawiciele innych miast partnerskich Villa Nova de Poiares, w tym także z Douchy-les-Mines we Francji, które jest również miastem partnerskim Mielca. Gospodarze przygotowali bardzo ciekawy program pobytu dla zaproszonych gości pokazując im miasto i region, a także obiekty związane z funkcjonowaniem kultury (Centrum Kultury Poiares), sportu (miejski kompleks sportowy), oświaty, służby zdrowia i przemysłu (Ansell Portugal i Nutriva). 

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości w Centrum Kultury Poiares prezydent Mielca nawiązał do analogii w historii Portugalii i Polski. Obydwa nasze narody łączy także umiłowanie wolności i demokracji oraz doświadczenia w walce z systemem autorytarnym. – Wydarzenia z 25 kwietnia 1974 roku położyły w Portugali kres ponad czterdziestoletniej dyktaturze. W Polsce 4 czerwca będziemy obchodzić 30 rocznicę wyborów parlamentarnych, które przypieczętowały kres ponad czterdziestoletniego panowania reżimu komunistycznego narzuconego siłą naszemu narodowi po zakończeniu II wojny światowej.

Z racji swojego położenia geograficznego i historycznych podobieństw Polska i Portugalia mogą być swoistym mostem współpracy i współdziałania łączącym wschód i zachód Europy oraz kraje Unii Europejskiej – mówił prezydent Jacek Wiśniewski, dla którego wizyta w Vila Nova de Poiares była okazją do wymiany cennych doświadczeń z samorządowcami z zaprzyjaźnionych miast.
Dziękując Prezydentowi Vila Nova de Poiares za przygotowanie i zorganizowanie niezwykle ciekawego pobytu, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski zaprosił João Miguela Henriquesa do złożenia wizyty w naszym mieście.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpieczne Wakacje – działania policjantów

Wiadomości Mielec

Mali Rzeszowiacy na Jarmarku Ludowym

Wiadomości Mielec

Mielczanin Roku 2023 według czytelników Korso

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa