W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Profilaktyka wśród seniorów

Mieleccy policjanci niezmiennie prowadzą działania profilaktyczne wobec seniorów. Podczas spotkań z członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz seniorami z gminy Borowa policjanci rozmawiali nie tylko o tym jak ustrzec się przed przestępstwami najczęściej popełnianymi na szkodę starszych osób ale także pokazywali w praktyce jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Potrzeba intensyfikacji działań o charakterze profilaktycznym skierowanych do najstarszej grupy naszego społeczeństwa jest podyktowana eskalacją negatywnych zjawisk w postaci kradzieży, oszustw lub innych przestępstw i wykroczeń popełnianych na wymienionych odbiorcach. Policja coraz częściej spotyka się z przestępstwami, w których pokrzywdzonymi są osoby w podeszłym wieku. Bezradność i samotność związana z wiekiem powoduje, że niekiedy ludzie starsi stają się łatwym celem dla grup przestępczych. Sprawcy nie zważają na status społeczny swoich ofiar, wykorzystując ich łatwowierność, dobroć czy chęć pomocy innym osobom.

W trosce o szeroko rozumiane bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców powiatu mieleckiego policjanci prowadzą działania profilaktyczno – edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości seniorów w kwestii wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia na ich własne bezpieczeństwo.

W budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Mielcuprzy ulicy Kościuszki, funkcjonariusze spotkali się z jego członkami. Sierż. szt. Magdalena Skulimowska przedstawiła wykład dotyczący oszustw i innych przestępstw popełnianych najczęściej na szkodę osób starszych. Policjantka jest koordynatorem procedury „Niebieska Karta” w Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu. Dużą część wykładu poświęciła więc przemocy wobec seniorów, omówiła rodzaje przemocy i nakłaniała do zgłaszania i szukania pomocy w instytucjach jej udzielających. Policjantki spotkały się z bardzo miłym przyjęciem. Podczas rozmów nie zabrakło wymiany doświadczeń i dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury Borowej, odbyła się debata ewaluacja pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Seniorze przyszedł czas na zmiany”. Podczas pierwszej debaty, która odbyła się w Borowej w listopadzie ubiegłego roku, poruszono tematy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas wtorkowego spotkania asp.szt. Radosław Niziołek rozmawiał z uczestnikami spotkania o bezpieczeństwie osobistym. Funkcjonariusz Policji, a jednocześnie instruktor krav-maga przeprowadził z seniorami ćwiczenia z zakresu panowania nad emocjami. Przybliżył umiejętność obserwacji, podejmowania decyzji oraz zachowania się w sytuacji kryzysowej.

Spotkanie miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Borowa poprzez wzrost poczucia bezpieczeństwa osobistego, wynikającego ze świadomości posiadania umiejętności obrony przed napastnikiem oraz radzenia sobie ze stresem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia własnego lub najbliższych.
Podczas ćwiczeń uczestnicy dowiedzieli się, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, w jaki sposób rozpoznać i zapobiec skutkom zagrożeń oraz uświadomili sobie jak przy wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku, można obronić się przed napastnikiem.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa