W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Program XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki

Zróżnicowany tematycznie będzie tegoroczny XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, który odbędzie się w dniach 25-27 maja 2023 roku w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Jest on adresowany do różnych wiekowo grup odbiorców, stanowi także podsumowanie rocznej działalności programowej CKPiDN.

Oczywiście zawsze najważniejszymi uczestnikami spotkań z nauką są uczniowie mieleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z myślą o nich przygotowane zostały wykłady popularno-naukowe, wystawy, prezentacje oraz warsztaty tematyczne.

  • Po raz pierwszy w Mielcu uczniowie zobaczą wystawę mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jest to zbiór piętnastu eksponatów opisujących „Świat wokół nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” będzie można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.
  • Równie ekscytująco zapowiadają się prezentacje m.in. Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (stoisko RoboLab oraz symulator lotu), Podkarpackiego Centrum Innowacji (technologia druku 3D), Stowarzyszenia Miasta w Internecie (mobilna Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii), Polskich Zakładów Lotniczych (symulator lotu), Polish Intelligent Logic Controlers (symulator spadochronowy), Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Rzeszowskiej EuroAvia oraz Akademii Leonardo (modele rakiet i samolotów).
  • Dla zorganizowanych grup uczniów zostaną zorganizowane warsztaty tematyczne, w trakcie których uczniowie w praktycznym działaniu sprawdzą swoje umiejętności lub też połkną bakcyla, zarażą się pasją odkrywania i tworzenia w przyszłości wielkich rzeczy. Tegoroczna propozycja warsztatów to: Zabawki Mikołaja Kopernika, Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj, Oglądamy kosmos dzięki technologii VR, Budujemy latające modele rakiet i samolotów, Technologie druku 3D, Roboty w akcji, ale także to co bardzo ekologiczne, czyli… Tajemnice życia pszczół.
  • Jak tradycja mieleckich festiwali nakazuje, nie zapomniano o wykładach popularno-naukowych. Przede wszystkim wspólnie z II Liceum im. Mikołaja Kopernika przygotowano sesję z okazji 550-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wykładowcami będą wybitni astrofizycy Prof. Robert Kamiński z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz dr Noemi Zabari, prezeska firmy Astrotectonic oraz uczniowie II LO: Wiktoria Klich, Piotr Żmuda i Konrad Ogórek. Z kolei dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych przewidziano dwa wykłady: „Od Centralnego Okręgu Przemysłowego do pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej” oraz „Sterowanie automatyczne pilotem”.
  • Uczniowie wezmą także udział w rowerowej wycieczce edukacyjnej pod patronatem Prezesa Mieleckich Zakładów Lotniczych PZL Mielec „Lotnicza historia Mielca”. Jej celem będzie poznanie miejsc związanych z rozwojem przemysłu lotniczego w Mielcu, a także zwrócenie uwagi na wyjątkowy, niezwykły i unikalny charakter przestrzeni miejskiej naznaczonej symbolami Mielca –pomnikami samolotów produkowanych w naszym mieście.
  • Z myślą o przedsiębiorcachnauczycielach oraz uczniach przygotowano stanowiska dydaktyczne partnerów merytorycznych CKPiDN – kształcącej mielecką młodzież w zawodach opartych na nowoczesnych technologiach z wykorzystaniem m.in. obrabiarek sterowanych numerycznie oraz robotach przemysłowych. Zaproszenie na Festiwal przyjęli: Kuka Polska (roboty przemysłowe wraz z rozwiązaniami dydaktycznymi), Astor (roboty przemysłowe wraz z rozwiązaniami dydaktycznymi), TomSystem (roboty spawalnicze), Abplanalp (obrabiarki CNC), Kirchhoff (automotive), ItA Tools (narzędzia do obróbki), EcoPlus (instalacje fotowoltaiczne).
  • W oddzielnej sesji dedykowanej pracownikom firmy Bury, podsumowany zostanie roczny kurs „Bury Soft Akademia”. To unikatowy projekt edukacyjny, którego celem było przeprowadzenie kilkusetgodzinnego kursu „Programista systemów wbudowanych”. Wykłady do uczestników kursu wygłoszą pracownicy naukowi AGH: prof. Tadeusz Uhl oraz prof. Robert Stala.
  • Współczesna szkoła w coraz większym stopniu staje się szkołą cyfrową, stosującą w nauczaniu nowoczesne technologie, zmierzającą także do kształcenia interdyscyplinarnego w opozycji do tradycyjnego nauczania przedmiotowego. Dlatego też do udziału w Festiwalu zaproszono nauczycieli, aby przybliżyć im nauczanie przez doświadczenie w oparciu o metodologię STEAM. Czym jest STEAM?  To nowe podejście dydaktyczne, które łączy: naukę (S-science), technologię (T-technology), inżynierię (E-engineering), sztukę (A-Arts) oraz matematykę (M-Maths). Pozytywnym i zachęcającym uczniów do tej metody pracy jest robotyka, dlatego też zaprezentowany zostanie regionalny projekty edukacyjny na rzecz rozwoju nauczania robotyki z elementami programowania, kierowany do uczniów szkół podstawowych.

Organizatorzy Festiwalu zaprosili uczniów szkół podstawowych  do wzięcia udziału w tym święcie nauki w wyznaczonych dla danej szkoły godzinach. Nauczyciele natomiast mogą zgłosić elektronicznie swoją chęć uczestnictwa w konferencji i warsztatach, wypełniając formularz udostępniony na stronie http:/ckp.edu.pl  oraz na stronie Festiwalu http://festiwal13.ckp.edu.pl.  

Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym spotkanie z nauką w atmosferze festiwalu zapraszamy na Dzień Otwarty w sobotę, 27 maja, w godzinach 9:00-12:00. Także w tym dniu będzie można zapoznać się ze wspomnianą już wystawą mobilną „Świat wokół nas” Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Eksponaty na wystawie w większości są interaktywne i dzięki temu zachęcają do samodzielnego eksperymentowania i odkrywania tajemnic nauki. Dzień otwarty to również warsztaty, które przeprowadzą dla odwiedzających reprezentanci Stowarzyszenia Miasta w Internecie a modelarskie Stowarzyszenia Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO. Lotniczymi akcentami Dnia Otwartego Festiwalu będą: prezentacja modeli samolotów wykonanych przez mieleckich pasjonatów lotnictwa Andrzeja Kobę i Andrzeja Jemiołomożliwość spróbowania swoich sił na stanowisku z symulatorem lotu przygotowanym przez PZL Mielec oraz na stanowisku symulacji skoku spadochronowego Polish Intelligent Logic Controlers (PILC).

  • 25 maja o godz. 18.00 w hotelu Iskierka Gala wręczenie statuetek Leonardo;
  • 26 maja o godz. 9.00 sesja w CKPiDN sesja popularno-naukowa z okazji 550-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernik.

Ważnym z biznesowego i edukacyjnego punktu widzenia będzie także towarzyszący Festiwalowi panel specjalistyczny „Kadry dla przemysłu lotniczego”, który będzie miał miejsce 25 maja o godz. 10.00 w Hotelu Iskierka. Swój udział potwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej wystąpienie będzie poświęcone funduszom europejskim dla rozwoju konkurencyjności i innowacyjności gospodarki. Panel będzie poświęcony budowie ekosystemu biznesowego i technologicznego w przemyśle lotniczym oraz wdrożeniu skutecznego modelu kształcenia kadr dla Gospodarki 4.0. Będzie to także okazja do zaprezentowania najważniejszych działań zapisanych w realizowanym przez Powiat Mielecki projekcie „Branżowe Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu Lotniczego”. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie https://formularze.podkarpackie.pl/panel-is

Serdecznie zapraszamy.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa