W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Projekt SCK – Mielecki Teatr Radiowy [FOTO]

Właśnie zakończył się projekt pt. „Mielecki Teatr Radiowy” realizowany przez Dom Kultury SCK. Jego uczestnikami byli uczniowie V LO, działającego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu. 

Efektem końcowym projektu jest słuchowisko radiowe, które od początku do końca stworzyli uczniowie, chociaż sporą pomocą była seria warsztatów aktorskich, w jakich wzięli udział. Projekt trwał od 24 sierpnia do 18 października, a jego celem było uaktywnienie młodych mielczan, którzy interesują się teatrem i stworzenie im warunków do realizacji ich twórczych pasji.

Już w sierpniu młodzi mielczanie wzięli udział w pierwszych spotkaniach, podczas których tworzyli fundamenty historii, którą chcieli opowiedzieć, potem pisali scenariusz i nagrywali pierwsze dźwięki do słuchowiska. Akcję osadzili w Mielcu, podczas wakacyjnych miesięcy, stąd tytuł słuchowiska: „Wakacje w Mielcu”. 

Warsztaty aktorskie, które rozpoczęły się już w sierpniu, poprowadzili kolejno: mielczanin Andrzej Plata, aktor na co dzień pracujący w teatrze w Kielcach, Wojciech Raumus z Fundacji „Teatr Wyobraźni” w Baranowie Sandomierskim oraz Natalia Koza, aktorka Teatru „Maska” w Rzeszowie.

Warsztaty aktorskie miały wspomóc uczestników w uwalnianiu emocji, które w każdym z nas się kumulują, zwłaszcza w tym wyjątkowym, pełnym niepokojów czasie pandemii. Zajęcia teatralne były dobrym antidotum na frustrację związaną z kilkumiesięczną izolacją. Młodzi ludzie uczyli się nie tylko twórczej ekspresji, ale też zapoznawali się z technikami, które pomogły im w lepszej emisji głosu, tak ważnej w realizacji słuchowiska radiowego. Dzięki „sztuczkom” aktorskim byli w stanie osiągnąć oczekiwaną siłę i barwę głosu. Natalia Koza podpowiadała uczestnikom, jak dbać o głos, jak nad nim pracować także poza zajęciami aktorskimi. 

Zajęcia miały też na celu pozbycie się lęku przed wystąpieniami publicznymi, koncentracji na zadaniu aktorskim, uwalnianiu wewnętrznej ekspresji, efektywnej pracy w grupie. 

Młodzi mielczanie mieli też okazję odwiedzić (22 września) Muzeum Teatru Polskiego Radia, które istnieje w Baranowie Sandomierskim i opiekuje się blisko 100-letnim dorobkiem Teatru Polskiego Radia. 

Premiera słuchowiska stworzonego w ramach projektu odbędzie się 18 października. Uczestnicy projektu zadedykowali swoją pracę rodzinnemu miastu, które w tym roku obchodzi 550-lecie lokacji. 

Wszystkich, którzy także chcieliby poznać Mielec, widziany oczami młodych zapraszamy na premierę słuchowiska „Wakacje w Mielcu” na kanale youtube Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu już 18 października (niedziela) 2020 roku.

Uczestnicy projektu pracowali pod kierunkiem polonistki Doroty Śwmist z V LO i z-cy  dyrektora SCK ds. DK SCKDomu Kulturyy Justyny Pomykały –Berrached. 

Projekt „Mielecki Teatr Radiowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kilkudniowy kurs doskonalący dla Ratowników Medycznych

Wiadomości Mielec

Tragedia na ulicy Legionów

Wiadomości Mielec

Rowerzyści po potrąceniach odwiezieni do szpitala

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa