Na zakończenie roku akademickiego 2017/2018 nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, dr Marek Paduch, specjalizujący się w językoznawstwie angielskim, przebywał z wizytą na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie przeprowadził wykład doktorski w języku angielskim nt. Etnosemantyka pojęcia szczęścia w amerykańskiej odmianie języka angielskiego i w języku polskim.
Była to wizyta jubileuszowa, piąta z kolei, mieleckiego językoznawcy, zajmującego się badaniami semantycznymi w obrębie lingwistyki kulturowej.
W czasie rzymskiej promocji doktor Marek Paduch poruszył najistotniejsze tezy swojej rozprawy doktorskiej, akcentując różnice w definicji pojęcia szczęścia w kulturze amerykańskiej i polskiej. Ta pierwsza stworzyła aksjologiczny model szczęścia w oparciu o 5 wartości – pieniądze, sukces, praca, przyjemność, komfort. Natomiast polski kod szczęścia opiera się na innych 5 wartościach – rodzinie, przyjaciołach, miłości, zdrowiu i pracy.
Oprócz wykładu naukowego, Marek Paduch miał okazję wziąć udział w obronach prac dyplomowych studentów Uniwersytetu Rzymskiego i poznać niezwykłą tradycję uhonorowania każdego absolwenta wieńcem laurowym. Jak widać rzymianie kultywują „ stare dobre tradycje”.