W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Protest mieszkańców gminy Przecław – nie chcą masztu w pobliżu swoich domów

Mieszkańcy gminy Przecław, a w szczególności miejscowości Błonie od 2 miesięcy protestują przeciwko zgodzie na budowę masztu telefonii komórkowej w pobliżu swoich domostw. Obawiają się przede wszystkim negatywnego oddziaływania nadajnika na jego najbliższe otoczenie oraz tego, że w pobliżu nadajnika gdzie powstaje zabudowa jednorodzinna nikt nie będzie chciał się budować i mieszkać.

Gmina na wniosek inwestora wszczęła postępowanie administracyjne o wydanie lokalizacji inwestycji celu publicznego, które nadal się toczy. W sprawę aktywnie włączyli się mieszkańcy składając sprzeciw z podpisami ponad 300 osób oraz organizując spotkania informacyjne – także z udziałem przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Przecławiu. Wątpliwości budzi w protestujących wpływ długotrwałego promieniowania na najbliższe środowisko, w tym zdrowie ludzi i zwierząt.

Inwestor nabrał wody w usta – nie stawił się również na rozprawie administracyjnej, która odbyła się w ubiegły czwartek w Domu Kultury w Przecławiu. Licznie przybyli na nią jednak mieszkańcy Przecławia i okolic. Wiele osób sprzeciwia się planowanej inwestycji.

Bardzo ubolewamy nad tym, że z oczywistych względów (brak obecności inwestora oraz specjalistów) z-ca Burmistrza oraz pracownicy urzędu nie byli w stanie odpowiadać na nasze bardzo konkretne techniczne pytania, np. w zakresie oddziaływania fal na środowisko czy planowanych mocy tej anteny – mówi uczestnik spotkania.

Zastępca burmistrza Przecławia Grzegorz Skrzypek zadeklarował chęć pomocy mieszkańcom. Podczas rozprawy przedstawiciele władz gminy wysłuchali oraz zebrali pytania od uczestników, wysłuchano również propozycji nt. możliwości ewentualnego zablokowania budowy.

Chodzi o nowelizację tzw. rozporządzenia kwalifikacyjnego, która usuwa z wykazu urządzeń mogących „znacząco oddziaływać na środowisko” instalacje radiokomunikacyjne pracujące w zakresie 0,03 MHz – 300 000 MHz. Ich obecność na tej liście stanowi poważne utrudnienie dla inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, bo oznacza obowiązek uprzedniego uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla każdej nowej lub przebudowywanej instalacji. Małgorzata Zakrzewska, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej w Play, w październiku 2021 r. na łamach DGP nazwała rozporządzenie kwalifikacyjne „jedną z kluczowych barier administracyjno-prawnych”

gazetaprawna.pl

Po rozprawie uczestnicy spotkania zwrócili się także do Rady Miejskiej o wsparcie ich protestu i podjęcie wszelkich działań które mogły by doprowadzić do braku zgody na inwestycję w maszt antenowy w miejscowości Błonie. Mieszkańcy zwrócili się także o zatrudnienie przez gminę ekspertów którzy wspomogliby merytoryczną wiedzą urzędników.

Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wysłuchany, zostanie wydana decyzja odmowna bo zdrowie i życie jest dla nas wszystkich wartością nadrzędną – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Festyn Parafialny – „Rodzinnie u Ducha” [FOTO,VIDEO]

Wiadomości Mielec

II Turniej Akrobatyczny Edu Cup Mielec 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Piłkarze Stali Mielec na treningu z mediami [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa