W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Przyszłość należy do DA VINCI. Usiądź za konsolą robota i weź udział w wirtualnej operacji

Powstanie robotów medycznych jest jednym z największych osiągnięć współczesnej technologii i stanowi ważny przełom w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów.

W sobotę, 21 maja o godzinie 13:00 w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie będzie można zobaczyć system chirurgii robotycznej da Vinci, a każdy chętny usiądzie za konsolą urządzenia i weźmie udział
w wirtualnej operacji. 

Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 10-krotnym powiększenie optyczne i 4 krotne powiększenie cyfrowe. Dzięki niej operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki. Po operacji robotycznej pacjent ma zminimalizowaną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i wraca do zdrowia.  Całość tworzy zaawansowany system chirurgiczny, który pozwala operować w sposób przekraczający ludzkie możliwości. Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

Jedyny robot da Vinci w województwie podkarpackim wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). W ciągu jednego roku w jego asyście przeprowadzono 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodek w ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii. W szpitalu wykonywane są operacje urologiczne i ginekologiczne.

W Millenium Hall w Rzeszowie zaprezentujemy możliwości robota, dr. n. med. Paweł Wisz i dr hab. n. med. Tomasz Kluz, prof. UR, opowiedzą o jego przewadze nad tradycyjnymi technikami otwartymi stosowanymi podczas operacji, a także odpowiedzą na pytanie czy rzeczywiście „praca z wykorzystaniem systemu da Vinci, to jest jak lot rakietą kosmiczną”. Każdy chętny będzie miał unikalną okazję samodzielnie przeprowadzić wirtualną operację i zadać pytania specjalistom.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa