W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Sport

Puchar Polski Modeli Kosmicznych we Włocławku z sukcesem!!!

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” z Mielca rozpoczęli sezon zawodów modeli kosmicznych udziałem w Zawodach Pucharu Polski Modeli Kosmicznych, które odbyły się w dniach 27-30.04.2017 we Włocławku.

Dla modelarzy reprezentujących Mieleckie Towarzystwo Rakietowe były to niezwykle ważne zawody – po ich zakończeniu Trener Kadry Narodowej Jerzy Boniecki podał skład reprezentacji na sierpniowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się również we Włocławku.

Na zawody wraz z trenerem Grzegorzem Goryczką wyruszyło sześciu modelarzy: Eryk Halaburda, Wojciech Koszelski, Mateusz Czerkies, Przemysław Żurawski, Andrzej Rusinowski, Kacper Krempa i czterech debiutantów: Karol Wójcik, Michał Dusza, Kornelia Goryczka i Jakub Kukiełka. Mielec reprezentowało również troje sędziów chronometrażystów. Sportowcy rywalizowali na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego, co było niezmiernie ważne dla przygotowań do Mistrzostw Europy.

W pierwszym dniu zawodów organizatorzy przegrali z pogodą – obfite opady nie pozwoliły rozegrać konkurencji. Zawodnicy spędzili ten dzień na spotkaniach z trenerem Kadry Narodowej i sędziami technicznymi. Omówiono zmiany w przepisach FAI odnoszące się dla modeli kosmicznych oraz ustalono taktykę na Mistrzostwa Europy.

Dobra pogoda w sobotę pozwoliła rozegrać cztery konkurencje. Pierwszą były rakietoplany klasyczne S4A. Są to niewielkie modele szybowców napędzanych silnikiem rakietowym, gdzie zawodnik musi uzyskać w trzech lotach jak najlepszy czas. Znakomicie powiodło się Karolowi Wójcikowi, który wygrał tę konkurencję i wspaniale otworzył nam zawody.

Następną konkurencją były modele rakiet z opadaniem wirowym S9A. Model rakiety po locie silnikowym ma opaść na wirującym śmigle. W tej konkurencji również modelarze walczą o jak najdłuższy czas lotu. I tu niestety się nie udało. Mimo pełnego zaangażowania konkurencję wygrali modelarze z Grudziądza i Krakowa. Mielczanie muszą dopracować jeszcze wiele elementów, aby zacząć się liczyć w tej konkurencji.

Następną konkurencją rozgrywaną już po południu były modele rakiet czasowych opadających po locie silnikowym na taśmie hamującej S6A. Znakomicie spisała się Kornelia Goryczka, która dzięki pomocy kolegów z drużyny wygrała tę konkurencję. Drugie miejsce zajął Marek Arasimowicz ze Świdnika, a na trzecim miejscu uplasował się trener Mielczan Grzegorz Goryczka.

Ostatnią konkurencją dnia były rakietoplany zdalnie sterowane S8D, w których startują tyko juniorzy.

Nie zawiódł Eryk Halaburda, który zajął ostatecznie drugie miejsce, a tuż za podium był Mateusz Czerkies. Eryk startował rezerwowym modelem, gdyż najlepszy model rozbił podczas regulacji i mieliśmy obawy czy rezerwowy model wytrzyma start.

Sobotę kończyliśmy w dobrych humorach.

W niedzielę przyszły w końcu nasze koronne konkurencje czyli modele rakiet kosmicznych S7 i rakietoplany zdalnie sterowane S8E/P.

Zarówno w pierwszej jak i w drugiej konkurencji modelarze walczyli o miejsca w reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

W kategorii rakietoplanów do ścisłego finału weszło dwóch Mielczan: Andrzej Rusinowski i Eryk Halaburda. W finale polecieli koncertowo zajmując ostatecznie drugie i trzecie miejsce, ulegając tylko utytułowanemu Leszkowi Małmydze z Zielonej Góry.

Ostatnia konkurencja przyniosła nam również sukces w postaci drugiego miejsca Andrzeja Rusinowskiego i trzeciego miejsca Kacpra Krempy. Po zakończeniu zawodów odbyła się ceremonia wręczenia nagród i ogłoszenie składu reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

Mielec w Mistrzostwach Europy Seniorów będą reprezentować: Andrzej Rusinowski, Bartosz Kaźmierski i Grzegorz Goryczka. W Mistrzostwach Europy Juniorów wezmą udział Wojciech Koszelski, Eryk Halaburda, Przemysław Żurawski i debiutant Kacper Krempa. Na ten moment udział zgłosiło dziesięć reprezentacji narodowych.

Dziękujemy Panu Prezydentowi Mielca Danielowi Kozdębie za sfinansowanie wyjazdu na zawody Pucharu Polski.

Grzegorz Goryczka

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa