Slider

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” z Mielca rozpoczęli sezon zawodów modeli kosmicznych udziałem w Zawodach Pucharu Polski Modeli Kosmicznych, które odbyły się w dniach 27-30.04.2017 we Włocławku.

Dla modelarzy reprezentujących Mieleckie Towarzystwo Rakietowe były to niezwykle ważne zawody – po ich zakończeniu Trener Kadry Narodowej Jerzy Boniecki podał skład reprezentacji na sierpniowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się również we Włocławku.

Na zawody wraz z trenerem Grzegorzem Goryczką wyruszyło sześciu modelarzy: Eryk Halaburda, Wojciech Koszelski, Mateusz Czerkies, Przemysław Żurawski, Andrzej Rusinowski, Kacper Krempa i czterech debiutantów: Karol Wójcik, Michał Dusza, Kornelia Goryczka i Jakub Kukiełka. Mielec reprezentowało również troje sędziów chronometrażystów. Sportowcy rywalizowali na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego, co było niezmiernie ważne dla przygotowań do Mistrzostw Europy.

W pierwszym dniu zawodów organizatorzy przegrali z pogodą – obfite opady nie pozwoliły rozegrać konkurencji. Zawodnicy spędzili ten dzień na spotkaniach z trenerem Kadry Narodowej i sędziami technicznymi. Omówiono zmiany w przepisach FAI odnoszące się dla modeli kosmicznych oraz ustalono taktykę na Mistrzostwa Europy.

Dobra pogoda w sobotę pozwoliła rozegrać cztery konkurencje. Pierwszą były rakietoplany klasyczne S4A. Są to niewielkie modele szybowców napędzanych silnikiem rakietowym, gdzie zawodnik musi uzyskać w trzech lotach jak najlepszy czas. Znakomicie powiodło się Karolowi Wójcikowi, który wygrał tę konkurencję i wspaniale otworzył nam zawody.

Następną konkurencją były modele rakiet z opadaniem wirowym S9A. Model rakiety po locie silnikowym ma opaść na wirującym śmigle. W tej konkurencji również modelarze walczą o jak najdłuższy czas lotu. I tu niestety się nie udało. Mimo pełnego zaangażowania konkurencję wygrali modelarze z Grudziądza i Krakowa. Mielczanie muszą dopracować jeszcze wiele elementów, aby zacząć się liczyć w tej konkurencji.

Następną konkurencją rozgrywaną już po południu były modele rakiet czasowych opadających po locie silnikowym na taśmie hamującej S6A. Znakomicie spisała się Kornelia Goryczka, która dzięki pomocy kolegów z drużyny wygrała tę konkurencję. Drugie miejsce zajął Marek Arasimowicz ze Świdnika, a na trzecim miejscu uplasował się trener Mielczan Grzegorz Goryczka.

Ostatnią konkurencją dnia były rakietoplany zdalnie sterowane S8D, w których startują tyko juniorzy.

Nie zawiódł Eryk Halaburda, który zajął ostatecznie drugie miejsce, a tuż za podium był Mateusz Czerkies. Eryk startował rezerwowym modelem, gdyż najlepszy model rozbił podczas regulacji i mieliśmy obawy czy rezerwowy model wytrzyma start.

Sobotę kończyliśmy w dobrych humorach.

W niedzielę przyszły w końcu nasze koronne konkurencje czyli modele rakiet kosmicznych S7 i rakietoplany zdalnie sterowane S8E/P.

Zarówno w pierwszej jak i w drugiej konkurencji modelarze walczyli o miejsca w reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

W kategorii rakietoplanów do ścisłego finału weszło dwóch Mielczan: Andrzej Rusinowski i Eryk Halaburda. W finale polecieli koncertowo zajmując ostatecznie drugie i trzecie miejsce, ulegając tylko utytułowanemu Leszkowi Małmydze z Zielonej Góry.

Ostatnia konkurencja przyniosła nam również sukces w postaci drugiego miejsca Andrzeja Rusinowskiego i trzeciego miejsca Kacpra Krempy. Po zakończeniu zawodów odbyła się ceremonia wręczenia nagród i ogłoszenie składu reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

Mielec w Mistrzostwach Europy Seniorów będą reprezentować: Andrzej Rusinowski, Bartosz Kaźmierski i Grzegorz Goryczka. W Mistrzostwach Europy Juniorów wezmą udział Wojciech Koszelski, Eryk Halaburda, Przemysław Żurawski i debiutant Kacper Krempa. Na ten moment udział zgłosiło dziesięć reprezentacji narodowych.

Dziękujemy Panu Prezydentowi Mielca Danielowi Kozdębie za sfinansowanie wyjazdu na zawody Pucharu Polski.

Grzegorz Goryczka

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

Slider







Slider


Slider

Slider

Slider