W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

PZL Mielec fundatorem stypendiów naukowych dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu

3 najlepszych uczniów klasy patronackiej o profilu technik-mechanik dla przemysłu lotniczego otrzymało wsparcie finansowe od producenta śmigłowców S-70i BLACK HAWK i samolotów M28

Mielec, Polska, 4 września 2017 roku: Od 2015 roku Polskie Zakłady Lotnicze z sukcesem rozwijają współpracę na linii przemysł – edukacja. Firma objęła wówczas patronatem klasę o profilu technik-mechanik dla przemysłu lotniczego utworzoną w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu i konsekwentnie wspiera edukację młodzieży, realizując kolejne inicjatywy. W trakcie poniedziałkowej akademii rozpoczynającej rok szkolny Artur Wojtas, Członek Zarządu i Dyrektor Serwisu i Prób w Locie w PZL Mielec wręczył symboliczne czeki trzem najlepszym uczniom z klasy patronackiej.

Zarząd PZL Mielec podjął decyzję o ufundowaniu 3 stypendiów naukowych dla uczniów z widoczną pasją do lotnictwa oraz najwyższą średnią z przedmiotów zawodowych i ścisłych za miniony rok szkolny. Tegorocznymi stypendystami zostali Kamil Duszkiewicz, Aleksander Dec i Mateusz Ziobroń.

– Bardzo ważne dla przedsiębiorców jest to, aby młodzi ludzie byli jak najlepiej przygotowani do podjęcia pracy. Dlatego też nasze porozumienie z Zespołem Szkół Technicznych obejmuje realizację inicjatyw ukierunkowanych na zdobycie przez uczniów dodatkowych kompetencji i umiejętności zawodowych przydatnych w przemyśle lotniczym, a w szczególności w naszej firmie – mówi Marta Górak-Kopeć, Członek Zarządu i Dyrektor Personalny w PZL Mielec.

– Wierzymy, że nasza współpraca zaszczepi w młodych ludziach chęć poszerzania wiedzy z zakresu lotnictwa i pozwoli na zdobycie pierwszych, praktycznych umiejętności. Jestem przekonany, że nasze wsparcie finansowe będzie szansą na realizację lotniczych zainteresowań młodzieży oraz motywacją do pracy w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym – dodaje Marta Górak-Kopeć.

Mieleckie zakłady włączają się w proces dokształcania nauczycieli szkolnictwa zawodowego poprzez organizację wizyt studyjnych na terenie fabryki, wykładów dla uczniów ZST, które prowadzą eksperci z PZL Mielec czy spotkań z pilotami doświadczalnymi, którzy swoją pasją do lotnictwa dzielą się z młodzieżą. Dotychczas zorganizowano szkolenia z zakresu projektowania w programach CAD, technologii półmontażu struktur lotniczych, podstaw prawnych w lotnictwie, programowania w CAM, systemu doskonalenia jakości oraz rysunku technicznego.

Ponadto w kwietniu br. firma przekazała szkole Laser Tracker API służący do pomiarów elementów geometrycznych w przestrzeni i określaniu relacji między nimi. Dzięki nowemu sprzętowi uczniowie poznają podstawowe umiejętności metrologiczne oraz podstawy pomiarów 3D. Firma wspiera również szkołę w organizacji dni otwartych, targów i wydarzeń edukacyjnych. Zgodnie z deklaracją firmy absolwenci klasy patronackiej, z najwyższymi ocenami, będą mieli pierwszeństwo zatrudnienie i wsparcie w kontynuacji nauki na studiach zaocznych.

Klasa patronacka to korzyść nie tylko dla PZL Mielec. Dla uczniów jest to szansa na kształcenie ukierunkowane na pracę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, szczególnie w profilach lotniczych. Dla nauczycieli to możliwość kształtowania edukacji, kreowania takiej metody nauczania, aby uczniowie byli przygotowani do zawodu i potrafili wejść w ramy organizacji zaraz po ukończeniu szkoły.

fot. EPML Spotters Mielec

 

Zobacz też...

Kulturalny rozkład jazdy na luty

Redaktor naczelny

Gorąco polecamy nową restauracje włoską Bella Vita

Redaktor naczelny

Wspólne działania Policji i SOK

Redaktor naczelny