W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Wywiady

PZL Mielec i Sierra Nevada Corporation (SNC) prezentują samolot M28 SOMA [FOTO, VIDEO]

Polskie Zakłady Lotnicze (PZL Mielec) oraz partner biznesowy Sierra Nevada Corporation (SNC) zorganizowały pokaz samolotu bojowego M28 SOMA (MC-145B Coyote Special Operations Multi-Role Aircraft), który odbył się w Hangarze Lotnictwa Policji na Lotnisku Babice, Warszawa-Bemowo.

M28 SOMA jest uzbrojonym samolotem dedykowanym do prowadzenia operacji specjalnych. Samolot został zmodyfikowany pod kątem przenoszenia i użycia systemów broni, posiada między innymi pylony uzbrojenia na skrzydłach, wysuwaną windę czujników, dodatkowe zbiorniki paliwa i wewnętrzne wyrzutnie broni.

Maszyna ta pod oznaczeniem MC-145B Coyote bierze udział w programie amerykańskich wojsk specjalnych Armed Overwatch, producent liczy też na zainteresowanie polskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Maszyna dotąd była wykorzystywana do testów i prób nowego wyposażenia. Otrzymała też nowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw amerykańskiego lotnictwa.

Platforma posiada 4 belki do podwieszania, osiem pionowych wyrzutni dla amunicji precyzyjnej lub bezzałogowych statków powietrznych umieszczonych w ładowni. Wysokie położenie skrzydeł daje dużą przestrzeń dla sprzętu lub uzbrojenia o większych gabarytach przy zachowaniu bezpiecznej odległości od ziemi, co pozwala na wykorzystanie przygodnych lądowisk naziemnych. Wewnątrz przestrzeni ładunkowej znajdzie się osiem wyrzutni umożliwiających użycie m.in. amunicji, a także bezzałogowych statków powietrznych w różnych konfiguracjach zadaniowych.

Dobrze znana sylwetka samolotu eksploatowanego przez polskie siły zbrojne i Straż Graniczną pod oznaczeniem PZL M28 Bryza robi wrażenie.

Tego typu samoloty nadal są eksploatowane przez US Air Force, a także w innych państwach np. Estonii.

Prezentacja w Warszawie z pewnością jest elementem światowej promocji, związanej również z odbywającą się w tym samym czasie konferencją fundacji GSOF (Global SOF Symposium – Europe), w której biorą udział przedstawiciele sił specjalnych wielu państw. Samolot M28 jest dobrze znany w naszym kraju i mógłby być w tej wersji, alternatywą dla przestarzałych powietrznych systemów rozpoznania radioelektronicznego takich jak Procjon.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa