W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

PZL Mielec jednym z kluczowych wystawców tegorocznej edycji Aerospace & Defense Meetings w Jasionce

160 wystawców z ponad 20 krajów, setki gości i spotkań, warsztaty i konferencje, wiele nawiązanych kontaktów oraz przekazanych doświadczeń w sferze przemysłu lotniczego i obronnego. Tak w skrócie przedstawiają się efekty trzydniowej, najważniejszej lotniczej imprezy na Podkarpaciu – Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów.

Zorganizowana po raz pierwszy impreza odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A ARENA w podrzeszowskiej Jasionce. A jej celem była prezentacja potencjału podkarpackich firm z branży lotniczej, promocja tej dziedziny przemysłu oraz stworzenie okazji do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Na Podkarpacie przyjechali zarówno światowi gracze – potentaci w branży lotniczej, jak i mniejsze firmy, w tym z Doliny Lotniczej. W gronie wystawców nie mogło zabraknąć Polskich Zakładów lotniczych z Mielca. Patronat nad targami objęło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Rozwoju, a partnerem strategicznym wydarzenia było Stowarzyszenie Dolina Lotnicza.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tutaj w Rzeszowie możemy brać udział w tego typu wydarzeniu. Uczestniczymy w wielu targach na całym świecie, ale ważne jest dla nas to, że możemy zaprezentować się tutaj na Podkarpaciu, w Jasionce, w zupełnie innej atmosferze. Tutaj firmy z zagranicy mogą spotkać lokalnych producentów, to pokazuje, że idea Doliny Lotniczej naprawdę żyje, że to nie jest sztuczny twór. Współpracujemy, promujemy się wspólnie, nie tylko poszczególne firmy, ale cały nasz przemysł lotniczy – powiedział James Katzen, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Sprzedaży PZL Mielec.

Ważnym elementem trzydniowego wydarzenia było przystąpienie województwa podkarpackiego do Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne – NEREUS. Powstałe w 2007 roku stowarzyszenie wspiera regiony w opracowaniu i rozwoju europejskich programów kosmicznych. To kolejne po projekcie Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej i współpracy z Polską Agencją Kosmiczną działanie władz regionu zmierzające do otwierania podkarpackiej gospodarki oraz sektora B+R na szeroko rozumianą branżę kosmiczną.

Jedną z sesji poświęcono dyskusji na temat szans, jakie krajowym firmowym dało wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz wymianie doświadczeń w realizacji zamówień związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej. PZL Mielec w panelu reprezentował Bogdan Ostrowski, Dyrektor Techniczny, który podkreślił znaczenie współpracy przy realizacji projektów kosmicznych z liczącymi się ośrodkami akademickimi z całego kraju.

 

 

 

Zobacz też...