W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Radny: – Oni są jak Żołnierze Wyklęci

Wygląda na to, że opór mielczan wobec firmy Kronospan radykalnie zmalał. Na posterunku pozostała tylko niewielka grupa aktywistów.

Ostatni protest przeciwko działalności firmy Kronospan, choć trwał przez trzy dni i dwie nocy, zgromadził znacznie mniej ludzi niż dwa poprzednie. – Nie wiem z czego to wynika, czy ludzie stracili już nadzieję, czy może doszli do wniosku, że to walka z wiatrakami. Trudno mi to wytłumaczyć. Ale jako mielczanin jestem zniesmaczony tak niską frekwencją – nie kryje rozczarowania Jarosław Szczerba, uczestnik protestu.  

Dwa ubiegłoroczne protesty przeciwko działalności Kronospanu zgromadziły tłumy. Wrażenie zrobił szczególnie pierwszy z nich, kiedy to na ulice wyszło kilkanaście tysięcy ludzi. Teraz było jednak dużo gorzej. Przy fabryce koczowała jedynie niewielka grupa osób.

Martwi niska frekwencja

Jednym z uczestników blokady Kronospanu był radny Jarosław Szczerba (Kukiz 15): – Byłem tam podczas dwu nocy – precyzuje. – Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to bardzo ważna sprawa miasta. Martwi mnie jednak frekwencja. Nie rozumiem postawy osób, którzy to zignorowali. Nie wiem, czy ci ludzie stracili już nadzieję, czy może doszli do wniosku, że to jest walka z wiatrakami. Niemniej jako mielczanin jestem tym zniesmaczony.

– Martwi mnie ta tendencja. Ale znam organizatorów tej akcji i wiem, że nadal będą manifestować swój sprzeciw wobec Kronospanu. W Internecie pojawiają się porównanie ich do Żołnierzy Niezłomnych. Zgadzam się z tym – zaznacza Szczerba – Rzeczywiście jest to garstka takich naszych współczesnych „bohaterów wyklętych”. Bardzo im za to dziękuję. Nie byłem z nimi cały czas, ale w miarę moich możliwości starałem się ich wspierać. Tym ludziom należy się wielki szacunek. Za ich trud, mobilizację i nieugiętość względem firmy.

Czy jest nadzieja? – Myślę, że nasze państwo jest bezradne wobec takich globalnych gigantów jak Kronospan – twierdzi Szczerba. – Prawo pozwala im na bardzo wiele. Chcę tu przypomnieć, że pan Jarosław Kaczyński mielecką fabrykę Kronospanu porównał do kozy, która „wskakuje na pochyłą wierzbę”, czyli na słabe państwo. Obiecał to zmienić. Liczę na to, że jako mężczyzna dotrzyma słowa i wszyscy będziemy mu w Mielcu za to wdzięczni.

Paweł Galek

Artykuł ukazał się także w gazecie Supernowości

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Wiadomości Mielec

2 komentarze

Orki z Majorki 27 kwietnia 2019 (sobota) at 12:39

Dlaczego ocenia się liczbę protestujących, zwłaszcza w nocy? Poprzednie protesty trwały 3 godziny. Ten trwał 53! Znaczenie i to ogromne ma fakt, że sytuacja nie zmieniła się na tyle, żeby wstrzymać protest.
Kto ma wywierać dalszą presję na polityków i samorządowców jak nie mieszkańcy? To samorząd ma władzę i powinien ją skutecznie wykonywać!

Odpowiedz
Jacuś 29 kwietnia 2019 (poniedziałek) at 09:07

Jaki żal! Pan Szcerba nie może już kariery na plecach Krono uprawiać bo ludzie w Mielcu zmądrzeli?

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa