W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Radomyskie gimnazjum z tytułem Szkoły Dialogu

Podczas specjalnej gali w Warszawie Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim otrzymało tytuł Szkoły Dialogu w ramach programu Fundacji Forum Dialogu.

8 marca gimnazjaliści z klasy II G, uczestniczyli w gali programu Szkoła Dialogu, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Podsumowała ona rok 2015, w którym program był obecny w 46 szkołach w całej Polsce. Od 2008 r. był on realizowany w ponad 250 szkołach z około 165 miejscowości.

Udział młodzieży gimnazjalnej z w gali, poprzedzony był pracą nad projektem edukacyjnym. Były to cztery spotkania z trenerami Fundacji, w ramach których uczniowie przygotowali wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią swojej miejscowości. – Warsztaty w aktywny sposób przekazały nową wiedzę, inspirowały i zachęcały do działania.

Uczniowie z zainteresowaniem poznawali wielokulturową przeszłość swojego miasta, która często była ich pierwszym zetknięciem z przeszłością, jakiej nie znali.

Ukoronowaniem pracy stał się film, w którym młodzież samodzielnie oprowadza po przedwojennym Radomyślu Wielkim, odkrywając miejsca będące trwałą pamięcią dziedzictwa historycznego miasteczka (dystrybucja filmu poprzez szkołę, po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania) – przekazuje koordynatorka projektu Maria Przybyszewska.

– Udział w projekcie dał możliwość rozwoju indywidualnego, planowania i pracy w grupie. Dzięki zaangażowaniu w realizację zadania, uczniowie stali się bardziej wrażliwi na dziedzictwo kulturowe i materialne swojej małej ojczyzny, poczuli się za nią współodpowiedzialni.

Samodzielność pracy wzmocniła świadomość swoich możliwości, jak też dała przekonanie, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucze do przełamywania barier –dodaje Przybyszewska. Oprócz dyplomu gimnazjum wzbogaciło bibliotekę szkolną o pakiet książek ufundowanych przez sponsorów. Udział w programie był też promocją szkoły i gminy.

Ważność działań uczniowskich, podkreśliła obecność na gali przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzi świata nauki i kultury.

Obecni byli m.in.: Prezes Forum Dialogu – Andrzej Folwarczny, Przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu – Henryk Wujec, wicemarszałek Senatu RP – Bogdan Borusewicz, ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari, Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich. Uroczystość prowadził aktor Kacper Kuszniewski (serialowy Marek Mostowiak).

Serdeczne podziękowania należą się: dyrekcji gimnazjum (Annie Krasoń i Stanisławowi Taborowi) – za pomoc w sprawach logistycznych; Piotrowi Cichoniowi (nauczycielowi języka angielskiego) za aktywną pomoc w filmowaniu i montażu wideo – dokumentu oraz burmistrz Józef Rybiński, dzięki któremu sam wyjazd do Warszawy nie był kosztowny.

 

21 Radomyskie gimnzjum Szkoła Dialogu (1)

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości