W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Radomyśl Wielki wysoko na Podkarpaciu

Gmina Radomyśl Wielki znalazła się na 4. miejscu w województwie podkarpackim w gronie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców oraz na 1. miejscu wśród gmin miejsko-wiejskich w ogólnopolskim rankingu „Gmina dobra do życia”.

Ranking badający po raz pierwszy jakość życia w polskich gminach ogłosił Serwis Samorządowy PAP. Dobór wskaźników został tak stworzony by brał pod uwagę potrzeby przeciętnej polskiej rodziny z dziećmi i dziadkami mieszkającymi w pobliżu. Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto w sumie na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny wskaźnik jakości życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty, dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni, infrastruktury kulturalnej i do Internetu. Autor wziął też pod uwagę mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Gminy sklasyfikowano w rankingu ogólnokrajowym, jak i w pięciu kategoriach biorąc pod uwagę ich wielkość. Gdzie zatem mieszka się najlepiej w Polsce? W stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu pochodzi z tego regionu. Drugim widocznym trendem jest dominacja w zestawieniu gmin podmiejskich – w pierwszej dwudziestce jest ich aż 15. A jak wypada na tym tle  Radomyśl Wielki. Całkiem dobrze. W gronie 2477 gmin uplasował się na 275. miejscu; ale już w województwie podkarpackim na 15. lokacie, a biorąc pod uwagę tylko gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. na czwartym miejscu, zaś same gminy miejsko-wiejskie – na pierwszym miejscu. Wskaźnik jakości życia w naszej gminie wyniósł 55,84. Dla porównania wskaźnik zwycięzcy to 69,08, a ostatni samorząd uzyskał 38,32.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa