W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia

Rajd Rowerowy TMZM Śladami legionisty Jana Hajca [FOTO]

Mielec-Książnice-Mielec

30 maja 2018r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera, Zespół Szkół Budowlanych im. Armii Krajowej w Mielcu zorganizowali XIII rajd rowerowy zasłużonych postaci historycznych powiatu mieleckiego, tym razem „Śladami Jana Hajca”. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na placu obok szkoły został odsłonięty kamień poświęcony pamięci por. Jana Hajca – bohaterskiego żołnierza z czasów I wojny światowej, który walczył w szeregach legionów Józefa Piłsudskiego i oddał życie za Ojczyznę 5 lipca 1916r. w bitwie pod Kostiuchnówką.

link do galerii: http://wicherski1.blogspot.com

Celem rajdu było zapoznanie młodzieży z Patronem Rajdu i oddanie czci porucznikowi legionów polskich Janowi Hajcowi za wolność Ojczyzny, a także rozpropagowanie walorów turystyczno krajoznawczych wśród młodzieży powiatu mieleckiego.

Rajd rozpoczął sygnalizując chorągiewką wiceprezes TMZM Zbigniew Wicherski. Rowerzyści wyruszyli z parkingu szkoły ZSB udając się do Dworku Oborskich na zaproszenie dyr. Muzeum Regionalnego w Mielcu Jerzego Skrzypczaka, który przywitał serdecznie przybyłych rajdowiczów, przybliżając zgromadzonym postać patrona rajdu.
Gościem honorowym uczestniczącym w rajdzie był wnuk patrona Eligiusz Hajec który również przybliżył sylwetkę legionisty
– Jan Hajec, porucznik Legionów Polskich. Przed I wojną światową członek Sokoła. Poległ 4. VII.1916r. podczas bitwy pod Kostiuchnówką, dowodząc batalionem po śmierci mjr. Stanisława Sława-Zwierzyńskiego. Pośmiertnie odznaczony KN, VM 5 klasy, Polonią Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi. Śmiercią bohaterską potwierdził swoje głębokie umiłowanie do Ojczyzny”. Za legionowe walki, m.in. pod Kostiuchnówką został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.
Następnie rowerzyści udali się do Książnic miejsca urodzin patrona. Przy szkole podstawowej w Książnicach przywitała wszystkich pani dyrektor dziękując za przybycie. Na placu obok szkoły przed odsłonięciem kamienia poświęconego pamięci por. Jana Hajca Głos zabrał wnuk Hajca który nawiązał do rodziny i pochodzeniu patrona rajdu. Na koniec rajdu wnuk patrona podziękował organizatorom za trud i wzorowe przygotowanie imprezy oraz wszystkim za aktywny udział w rajdzie.
Prezes sekcji turystycznej TMZM Janusz Wyzina wręczył dyplomy i odznaki organizatorom rajdu.

Po powrocie do Mielca organizatorzy przygotowali integracyjne ognisko, z pieczeniem kiełbasek w ogrodzie u Anieli Ratusińskiej W dalszej kolejności odbył się konkurs z wiedzy o Patronie Rajdu, pytania przygotował Janusz Wyzina. Udział w nim wzięli uczniowie szkoły ZSB. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były nagrody ufundowane przez PZL Mielec i firmę Xerima z Mielca.

Organizatorzy przygotowali odznaką rajdu i dyplomy, które otrzymał każdy uczestnik.
W organizacji rajdu dużym zaangażowaniem wykazały się Grażyna Paduch, Joanna Balcerzak i Aniela Ratusińska.
Komandorem Rajdu był prezes sekcji turystycznej Janusz Wyzina.

Janusz Wyzina TMZM

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

2 komentarze

Angela 29 czerwca 2018 (piątek) at 12:45

Super zabawa

Bartek 29 czerwca 2018 (piątek) at 12:57

Z niecierpliwieniem czekam na następny rajd

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa