W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty

Recital Jerzego Mamcarza [FOTO]

Koncert uświetniły występy gości Jerzego Mamcarza: Andrzeja Ciacha, Krzysztofa Heeringa, Roberta Obcowskiego, Marka Majewskiego, Andrzeja Szęszoła.

Recital oparty był na utworach Jerzego Mamcarza wydanych w ,,Ponte – przewodnik poetycki Italia”. Przewodnik zilustrowany został przez Franciszka Maśluszczaka.

,,Przewodnik poetycki” Jerzego Mamcarza to nowa forma literacka prezentacji w formie poetyckiej, poznawczej dzieł sztuki, obiektów architektonicznych, regionów, zebranych w logiczną całość. Takim projektem jest książka ,,PONTE – przewodnik poetycki Italia” z rysunkami Franciszka Maśluszczaka.

Pozwólmy się ponieść lekkim, a jednocześnie barwnym opisom Italii, które zachęcą nas, by pogłębić wiedzę, wzbogacając informacje. Dajmy się poprowadzić słowom Jerzego Mamcarza, ilustracjom Franciszka Maśluszczaka, by może niedługo we Włoszech porównać zapamiętane ilustracje z rzeczywistym wyglądem zabytków.

Czyż nie jest przyjemnym najpierw podróżować w wyobraźni, by z czasem konfrontować ją z rzeczywistością? Tom ten może być wręczany również tym, co tylko czytają lub tym, co tylko oglądają… ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Marek Pacuła na okładce ,,Ponte”: ,,Dwaj niestrudzeni wędrowcy, poszukiwacze i podglądacze piękna przeszłości zaklętego w pejzażu, kamieniu, drewnie, fresku płótnie, wstrzymują czas, nie licząc się z nim ani trochę. Jerzy za gościnę hojnie płaci wierszami, Franciszek za nocleg obrazkami po drodze pisanymi i rysowanymi nad ranem, gdy światło najjaśniejsze i cisza najpełniejsza. Jeden tak opowiada, słów nie żałując, jakby posiadł całą wiedzę historycznie tajemną, drugi oszczędny kreską czarną, ubarwienie pozostawia tobie wędrowcze, byś nie błądził niepotrzebnie i nie szukał czegoś, co jest tak blisko. I tylko za sprawą tych przemieniających się artystów, poety-malarza i malarza-poety, możesz mieć to wszystko, domostwa swego nie opuszczając.”

Tom ten jest przewodnikiem poetyckim, mostem między obrazem a słowem prowadzącym do miejsc, które warto oswoić. Nie zna oporów wewnętrznych i kierunku zwiedzania. Słowo prowadzi do obrazu, obraz implikuje słowo. Sprzężenie zwrotne dla tych, co poszukują lub wiedzą. Zwykle potrzebujemy iskry, która skłoni nas do działania, rozmowy, czynu, podróży.

Tego nie dadzą nam zwykłe przewodniki. Szablonowe opisy i kolorowe zdjęcia dawno wyblakły w wyobraźni i nie działają tak, jak robiły to kiedyś, dlatego warto sięgnąć po ,,PONTE – przewodnik poetycki Italia”.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczniowie na spływie kajakowym Wisłoką [FOTO]

Wiadomości Mielec

Sport w Mielcu – oczami dziecka [FOTO]

Wiadomości Mielec

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa