W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Galerie

Redukcja Niskiej Emisji w Gminie Mielec [FOTO]

W celu poprawy jakości powietrza, a także wsparcia mieszkańców, którzy chcą wymienić stare piece na paliwa stałe oraz zwiększyć stopień wykorzystania alternatywnych źródeł energii gmina Mielec, przystąpiła do dwóch projektów parasolowych.

Pierwszy z projektów nosi nazwę „Eko – energia w gminach: Tuszów Narodowy – Mielec”.
Głównym założeniem projektu są działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz obniżenie kosztów energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych. Poprzedzony konsultacjami nabór chętnych do projektu odbywał się w 2016 r.

Następnie opracowane deklaracje oraz niezbędna dokumentacja przekazane zostały do Zarządu Województwa Podkarpackiego, który w sierpniu 2017r. ogłosił listę 69 wnioskodawców. Spośród nich tylko 14 zakwalifikowało się do dalszego postępowania. Wniosek złożony przez Gminę Tuszów i Gminę Mielec został oceniony pozytywnie pod względem formalnym i znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. W związku z pojawieniem się dodatkowych środków w wyniku postępowań przetargowych innych samorządów, 10 lipca 2018 projekt został przyjęty do realizacji.

Podpisanie umowy poprzedzi jednak ponowna weryfikacja złożonego wniosku i załączonych dokumentów. Następnie celem podpisania umów i przygotowania procedury przetargowej na urządzenia analizowane będą złożone przez mieszkańców ankiety.
Według wstępnych założeń po stronie Gminy Mielec zakłada się 82 instalację kolektorów słonecznych, 103 instalacje paneli fotowoltaicznych, 42 instalacje pomp ciepła oraz 29 instalacji kotłów na pelet. Na ww. działania gmina Mielec otrzyma 85% dofinansowania. Zgodnie z założeniami projektu mieszkańcy będą musieli sfinansować 15 % kosztów netto oraz całości podatku VAT.

Drugi projekt nosi nazwę „POZBĄDŹ SIĘ SMOGU – w gminie Mielec”. W ramach realizacji programu zaplanowano dofinansowanie wymiany przestarzałych kotłów na nowe ekologiczne zasilane paliwem gazowym, biomasą lub ekogroszkiem. Projekt skierowany jest do osób fizycznych, zameldowanych na terenie Gminy Mielec, właścicieli budynków mieszkalnych.
W związku z ogłoszonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego naborami wniosków do podjęcia działań związanych z wymianą pieców i kotłów na paliwa stałe, w dniach 30 sierpnia do 10 września Gmina Mielec prowadziła nabór chętnych do projektu. Wstępną chęć wymiany przestarzałych kotłów zadeklarowało blisko 250 gospodarstw. Zgodnie z założeniami naboru mieszkańcy będą mogli uzyskać dotację w wysokości sięgającej nawet 85% do wymiany kondensacyjnych, gazowych kotłów c.o. oraz automatycznych kotłów c.o. opalanych biomasą lub ekogroszkiem.

– Bardzo się cieszę, że stale rośnie świadomość społeczeństwa w sprawach związanych z czystością powietrza. Zamieszkujemy region, który narażony jest na przemysłowe zanieczyszczenia i na to jako samorząd gminny nie mamy wpływu. Duży problem stanowi jednak tak zwana niska emisja, która związana jest między innymi z ogrzewaniem naszych domów. Dlatego wdzięczny jestem mieszkańcom, że zechcieli przystąpić do projektu oraz Urzędowi Marszałkowskiemu, że chce wesprzeć nas w działaniach związanych z ochroną środowiska – przekazuje Wójt Gminy Mielec Józef Piątek.

Dodatkowo w dniu 16 października gmina Mielec zorganizowała spotkanie informacyjne w sprawie Rządowego Programu „Czyste Powietrze”, którego głównym założeniem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Spotkanie, które odbyło się w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie poprowadził przedstawiciel Ministerstwa Środowiska. W jego trakcie mieszkańcy uzyskali wszystkie niezbędne informacje związane z wymaganiami formalnymi oraz terminami realizacji projektu.

Gospodarstwa, które przystąpią do projektu będą mogły zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona będzie dotacja wynosi 53 tys. zł natomiast minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Dofinansowanie przeznaczyć będzie można na wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Czy kibice czują się zagrożeni? [FOTO]

Wiadomości Mielec

Jezioro łabędzie na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Utrzymanie w Tauron Lidze dokonane. ITA Tools Stal Mielec – Pałac Bydgoszcz 3 : 0 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa