W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Historia Materiały video

Rekonstrukcja kolacji szabatowej [FOTO, AUDIO]

Pod koniec września w Samorządowym Centrum Kultury odbył się finał projektu „Shalom Mielec”, którego celem była próba pokazania mieszkańcom naszego miasta, współczesnej kultury żydowskiej nawiązując do historii mieleckich Żydów.

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

Istotą tego spotkania było przypomnienie starych obrzędów szabatowych, które przed wojną były codziennością w naszym regionie. Rekonstrukcja była formą wykładu, podczas którego każdy uczestnik brał w nim żywy udział.

Kolację szabatową rozpoczęły kobiety, które według starego zwyczaju zapaliły świece. Po judaistycznych błogosławieństwach rozpoczęto posiłek składający się tylko z koszernych składników.

„Shalom Mielec” udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Mielcu, a także środków finansowych zebranych w ramach 1 proc. na rzecz Stowarzyszenia JARTE. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Woj. Podkarpackiego Władysława Ortyla i Pełniącego Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

Mówi Jarosław Banyś znawca kultury żydowskiej z Fundacji OR Chaim z Katowic:

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejny Biało – Niebieski Dzień Dziecka [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Strażacki Dzień Dziecka w Woli Mieleckiej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Festyn Parafialny w Rzochowie [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa