16 stycznia 2019 (środa) - 20:24
Slider
Image default
Informacje

REKRUTACJA NA DZIENNE BEZPŁATNE STUDIA NA AGH

Trwa rekrutacja na dzienne bezpłatne studia na AGH. Przedstawiciele środowiska akademickiego oraz władz miasta i powiatu, a także inicjatorzy powołania w Mielcu wydziału AGH spotkali się, by podsumować dotychczasowe działania. Wskazali na możliwości, jakie daje miastu i studentom nowa forma kształcenia wyższego.
Byli zgodni, że młodzież w Mielcu i regionie oraz ich rodzice otrzymali niezwykle atrakcyjną ofertę, ale jest to również wielka szansa dla Mielca. Historyczny pierwszy rocznik dziennych bezpłatnych studiów na AGH da początek historii Mielca jako miasta akademickiego.

agh_nzw_s_pl_1w_wbr_rgbW Mielcu od lat niemal nie ma bezrobotnych inżynierów. A rozwój SSE trwa!

Profesor Bolesław Karwat z AGH w Krakowie podkreślił, że dzienne bezpłatne studia na prestiżowej uczelni, jaką jest AGH dostępne dla młodzieży w Mielcu, to efekt ponad 1,5 roku starań wielu środowisk. Ale to się może bardzo opłacić młodzieży i regionowi. – Mogę z czystym sumieniem zapewnić, że studenci, którzy rozpoczną w Mielcu studia na AGH na pewno nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. Wydział – Inżynierii Wytwarzania oraz kierunek – Mechanika i Budowa Maszyn, nie są przypadkowe. Zostały wybrane z myślą o lokalnym rynku pracy, po konsultacji z firmami w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inżynierowie o specjalnościach związanych z przemysłem bez pracy w Mielcu? To wielka rzadkość, a Mielec ciągle się rozwija – podkreślił profesor.

Były prezydent Janusz Chodorowski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, podkreśla, że jest ono przełomowe dla Mielca. Studia dzienne na tak renomowanej uczelni dostępne na miejscu dodają miastu prestiżu, zupełnie zmieniają możliwości młodzieży, są odpowiedzią na oczekiwania rodziców. Otwierają także nowe możliwości rozwoju przed rodzimymi zakładami i przedsiębiorstwami. – Mielec od lat słynie z przemysłu na wysokim poziomie, dobrego markowego produktu, a to zasługa świetnych fachowców. I ten kierunek rozwoju będzie utrzymywany, więc chcemy mieć pewność, że w świecie stawiającym na nowe technologie, najświeższą wiedzę, będziemy mieć ludzi, którzy sprostają wielkim wyzwaniom. A pewność możemy mieć tylko sami kształcąc specjalistów tu, na miejscu, i na najwyższym poziomie, a to z kolei samym studentom daje prawie pewną pracę – mówi Daniel Kozdęba, prezydent Mielca.

Studenci zmienią to miasto

Jednak czy młodym ludziom nie zabraknie tu życia studenckiego? Zdzisław Nowakowski, inicjator technicznych studiów dziennych w Mielcu, nie martwi się o to. – To nikt inny jak sami studenci tworzą specyficzny klimat miasta. Są pomysłodawcami wielu przedsięwzięć naukowych czy kulturalnych, a nawet rozrywkowych. Być może Mielec nie stanie się miastem akademickim w pierwszym roku studiów dziennych. Jednak już za dwa, trzy lata obecność zdolnych i inteligentnych studentów, ludzi pełnych energii i pomysłowych, na pewno tchnie nowe życie w miasto. Być może część inicjatyw zostanie przeszczepionych z Krakowa, bo młodzież będzie przecież studentami AGH w Krakowie. Część zajęć będzie się odbywać właśnie tam, więc na pewno uroki studenckiego życia w historycznym mieście nie ominą przyszłych inżynierów – uważa.

Do niedawna bliscy młodych ludzi z Mielca i okolic mieli twardy orzech do zgryzienia. Utrzymanie studenta na prestiżowej uczelni, czyli w dużym mieście to nie tylko wielki koszt, ale i loteria. Mogło się okazać, że dyplom wcale nie jest przepustką do pracy. Jednak rezygnacja ze studiów w wielkim mieście oznaczała wybranie mniej renomowanej uczelni, co dodatkowo utrudniało dobry start zawodowy. Nie brakuje również młodzieży, która z powodów zdrowotnych, rodzinnych lub sentymentalnych nie chce się uczyć w aglomeracji i z daleka od bliskich. Nie planuje również szukać pracy w wielkim mieście. Niestety, mimo bogatych mieleckich tradycji przemysłowych niełatwo było dotąd znaleźć kierunek studiów dziennych dostosowany typowo do lokalnego rynku pracy.

Nowe możliwości

Teraz dla młodych ludzi w Mielcu wszystko może się zmienić. Miasto oferuje stacjonarne bezpłatne studia na znanej uczelni i kierunku, który niemal gwarantuje pracę. – Informacje, które zostały przeczytane przez księży w ogłoszeniach parafialnych stały się impulsem do dyskusji wśród mieszkańców powiatu. Odbiór samej idei tak dobrych studiów dziennych na miejscu jest bardzo pozytywny. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że przed kandydatami jest niełatwa rekrutacja, i że kierunek, choć nowy, nie oznacza taryfy ulgowej, jeśli chodzi o wyniki matury. Ale jest to wielka szansa na dyplom wspaniałej uczelni zdobyty bez konieczności wyjazdu i narażenia rodziny na wielkie wydatki. Aspekt praktyczny i ekonomiczny dla wielu rodziców ma wielkie znaczenie – przyznaje starosta Zbigniew Tymuła.

Trwa rekrutacja. Szczegóły na www.agh.edu.pl/rekrutacja

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości

Zaloguj się

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja