W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Informacje

Remont placu AK zakończony, kosztował ponad milion złotych, zmieniło się niewiele, mieszkańcy komentują…

Na wyremontowanym placu Armii Krajowej przy Alei Niepodległości odbyła się już pierwsza impreza plenerowa. – chwali się na swojej stronie www mielecki urząd miasta. Prace remontowe o wartości 1 mln 172 tys. zł wykonała firma Budimex. Całą sytuację mieszkańcy miasta komentują bardzo różnie, szczególnie ze względu na fakt niewielkich zmian, oraz remontu, który placu trwał długo i, jak twierdzi wiele osób, niepotrzebnie przeprowadzany był w okresie wakacyjnym.

Głównym celem tej inwestycji była naprawa nawierzchni placu i poprawa estetyczna elementów małej architektury, które nie wytrzymały próby czasu i uległy zniszczeniu. Zdemontowane zostały w wielu miejscach popękane jasnoszare płyty granitowe nawierzchni o grubości 4 cm, zastąpiono je płytami grubości 6 cm. Część nawierzchni wykonanej z nieregularnej  kostki kamiennej również została zastąpiona kostką grubszą o 2 cm.

Część kostki ułożono ponownie po wzmocnieniu podłoża płyty placu. Prace te mają podobno zdecydowanie poprawić wytrzymałość nawierzchni. Wykonano także system odwodnienia liniowego. Kolejnymi pracami była reperacja okładzin kwietników i fontanny. Część okładzin  z kamiennych płyt wykonano na nowo z wykorzystaniem wysokoelastycznych zapraw, niektóre płyty z siedzisk kwietników i fontanny zostały wymienione i uzupełnione.

Najbardziej widocznym efektem remontu jest zmieniony wygląd charakterystycznych monolitów. Kamienne okładziny zostały tu zastąpione okładzinami z ciemnego szkła. Dodatkowo wykonano efektowne oświetlenie monolitów listwami ledowymi. Całkowicie nowymi elementami wyposażenia placu są dwie kurtyny wodne. Do tej pory w upalne dni w wybranych punktach miasta przenośne kurtyny wodne dające ochłodę podczas letnich skwarów podłączano do strażackich hydrantów. Teraz plac AK wyposażono w specjalne przyłącza pozwalające na montowanie w okresie letnim kurtyn wodnych. Zasilane solarnie kurtyny mają opcję automatycznego uruchamiania za pomocą czujnika ruchu. Wraz z zakończeniem prac na plac powróciły zdemontowane na czas remontu elementy jego wyposażenia takie jak ławki i kosze na śmieci. W najbliższych dniach wykonane zostaną ponowne nasadzenia zieleni.

Pojawia się wiele głosów o tym, że plac jest oczkiem w głowie samorządowców, którzy chcą udowodnić, że będzie on lepszą lokalizacją do wszelkich imprez kulturalnych niż Górka Cyranowska, która niewątpliwie jest zasługą poprzedniej ekipy rządzącej – podobno to jeden z powodów dla których życie kulturalne i eventy organizowane pod górką w czasie ostatnich lat nie nabierały rozpędu. Ostatnie chwile prac na placu AK przedstawia film, który opublikowaliśmy niedawno. Był on szeroko komentowany przez mieszkańców na portalu facebook.

 

 


Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa