W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje

Rezerwat skalny Kornuty

Dziś chciałabym Wam przedstawić kolejną atrakcję Beskidu Niskiego – Rezerwat skalny Kornuty.

Znajduje się  on w północno-wschodniej części pasma Magury Wątkowskiej, poniżej szczytu Kornuty ( 830 m n.p.m. ).

Jest to najstarszy rezerwat w Beskidzie Niskim obejmujący ochroną wychodnie skalne z gruboziarnistego piaskowca magurskiego oraz luźne blokowiska głazów.

Niektóre z nich dochodzą do wysokości ponad 10 metrów. Dodatkową atrakcją są tutaj jaskinie szczelinowe z czego największa z nich – Jaskinia Mroczna – ma prawie 175 metrów korytarzy.

Nazwa Kornuty pochodzi od słowa cornuta oznaczającego bydło rogate, które było niegdyś hodowane na tych terenach przez Łemków. Do rezerwatu można dostać się żółtym szlakiem z miejscowości Folusz jak i z miejscowości Bartne, która jest zdecydowanie ciekawsza.

Podejście nie jest zbyt męczące, momentami trochę kamieniste. Na szczycie szlak krzyżuje się ze szlakiem zielonym, który doprowadzi nas do rezerwatu. Rozpoczynając wędrówkę w Bartnem możecie przy okazji zwiedzić cerkiew greckokatolicką w której obecnie mieści się muzeum, cerkiew prawosławną, kamienny spichlerz, cmentarz z I wojny światowej, cmentarz ofiar cholery, a także chyże łemkowskie. Na uwagę zasługuje też bardzo malownicze położenie wsi.

Tym którzy zgłodnieli polecam Bacówkę PTTK w Bartnem, gdzie można zjeść skromny obiad i napić się gorącej herbaty.

 

Sandi Tu

[nggallery id=94]

Więcej na:

 

http://fotorowerzystka.blogspot.com/

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa