W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia

Rok 2018. 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości [FOTO]

Wydarzenie, jakie miało ostatnio miejsce w Muzeum Regionalnym – Parku Oborskich w Mielcu dnia 22 Maja 2018 r. o godz. 11:00 dotyczyło upamiętnienia i uczczenia odbywającej się w tym roku 100 – tej rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, w którym wzięło udział około 50-ciu zaproszonych gości.

Konferencja pt. „KONSERWATYWNI BUDOWNICZOWIE II RP” obejmowała zagadnienia obejmujące przedstawienie działalności politycznej konserwatystów zorganizowanych w grupach formalnych i nieformalnych od 1916 r. do czasów obecnych w Mielcu.
Dr hab. Tadeusz Zych z Uniwersytetu Rzeszowskiego zajął się zagadnieniem mówiącym o spełnieniu marzenia o niepodległości z perspektywy Galicyjskiego Naczelnego Komitetu Narodowego.

Następnym mówcą był z prof. dr hab. Jan Konefał, kierownik Katedry Ruchów Społeczno- Politycznych XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który proklamował o Radzie Regencyjnej jako zaczynie samodzielnego państwa polskiego.

Wykład dr Andrzeja Skowrona dotyczył konserwatywnych ojców Niepodległej Polski, jak długą i ciężką drogę musieli przejść, aby wyzwolić naszą Polskę – przytoczę np. Józefa Klemensa Piłsudskiego – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP – nie bez pardonu najwięcej o Marszałku napisałam, ale posiadamy w Mielcu wiadukt oficjalnie z imieniem marszałka Józefa Piłsudskiego nadany dnia 4.03.2018 r.

Głos zabrał również dr Tadeusz Matuszkiewicz, który przedstawił odbudowę Instytucji państwa Polskiego w latach 1916-1918. Zwieńczeniem wszystkich wystąpień doktorów mówiących o wcześniej opisanych zagadnieniach było wystąpienie Radnego Józefa Witka, który mówił o budowaniu struktur odrodzonego państwa polskiego w Mielcu i powiecie.

Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, człowiek zaczyna inaczej rozumieć fakty historyczne, jeszcze podane przez Wyższe Władze Uczelniane i Radnych.

 Agata Stelnik dla WCJ.

Zobacz też...