W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Rowerem do lasu

„Biesiadczańskie wydmy” i „Biesiadka Trails” to dwie propozycje Nadleśnictwa Mielec dla miłośników rowerów. Leśnicy zapraszają na rowerowe szlaki.

Trasa rowerowa „Biesiadczańskie wydmy” przebiega przez leśnictwa Cyranka, Szydłowiec i Mościska, a została wykonana w formie dwóch pętli różniących się długością i stopniem trudności. Na obie można wjechać z parkingu przy obwodnicy Mielca (50°16’42.5”N 21°29’55.0”E) oraz z parkingu „Głęboki Ług” przy drodze nr 875 oddalonego od obwodnicy o około 2,5 km w stronę Kolbuszowej (50°16’32.0”N 21°31’45.0”E). Trzecia możliwość rozpoczęcia trasy to parking „Podróżnik” przy drodze Mielec – Szydłowiec (50°18’53.0”N 21°30’33.0”E) .

Parkingi wyposażono w stoły z ławami i tablice z mapami przedstawiającymi przebieg tras. Na trasach rozmieszczono słupki kierunkowe z kodem QR umożliwiającym w każdej chwili sprawdzenie swojej lokalizacji na mapie.

– Dla początkujących cyklistów dedykowana jest trasa zielona licząca około 12 kilometrów, która przebiega terenami o zróżnicowanym ukształtowaniu, częściowo stokami i grzbietami wydm polodowcowych porośniętych lasami – mówi Hubert Sobiczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec. – Ścieżka wiedzie drogami gruntowymi o piaszczystym podłożu, jak również utwardzonymi dojazdami pożarowymi i ścieżkami leśnymi.

Trasa czerwona to 23-26 km do pokonania w zależności od wybranego wariantu. Jej przebieg częściowo pokrywa się z trasą zieloną. Dodatkowymi atrakcjami są: zbiornik przeciwpożarowy Biesiadka, pomnik przyrody dąb „Kowal”, kopalnia piasku oraz lokalizacja przebiegu na terenie byłego poligonu wojskowego.

– Ścieżka „Biesiadczańskie Wydmy” zapewnia dużą dawkę wrażeń, nawet dla wymagających rowerzystów, gdyż fragmenty trasy przeprowadzono przez strome wydmy, które trzeba pokonywać raz po raz wspinając się na nie lub zjeżdżając z nich – zachęca nadleśniczy Sobiczewski. – Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem na trasie sięga 40 metrów, ale pojedyncze podjazdy i zjazdy mają przewyższenie do 20 metrów na krótkim odcinku.

Z kolei trasa rowerowa „Biesiadka Trails” w leśnictwie Cyranka to efekt trzech lat pracy grupy mieleckich entuzjastów przy wsparciu Nadleśnictwa Mielec. To pierwsza tego typu rowerowa trasa na Podkarpaciu, wyznaczona jako single track, czyli z ruchem jednokierunkowym. Rozpoczyna się na parkingu Głęboki Ług przy trasie Mielec – Kolbuszowa (50°16’32.0”N 21°31’45.0”E) i prowadzi przez teren biesiadczańskich wydm. Liczy niecałe 4 kilometry i ma charakter górski. Poprowadzona została prawie wyłącznie ścieżkami leśnymi.

– Ze względu na stopień trudności, a momentami nawet ekstremalny charakter, dedykowana jest przede wszystkim doświadczonym cyklistom o dużych umiejętnościach – zaznacza nadleśniczy Sobiczewski.

Trasa zaczyna się na dużym parkingu, gdzie można wygodnie i bezpiecznie zostawić samochód na czas przejazdu. Na jej początku ustawiono tablicę informacyjną z regulaminem. Dodatkowo jej przebieg został oznaczony słupkami kierunkowo-informacyjnymi. Pomysłodawca trasy, stowarzyszenie „Chodźmy na rower”, przygotowało dla jej użytkowników dedykowany profil w mediach społecznościowych oraz stronę internetową z możliwością pobrania mapy trasy.

– Widzimy rosnącą popularność nowej atrakcji rowerowej, dlatego planowana jest kolejna nowa ścieżka pod nazwą „Szafer Trails”, która przypomni o związkach słynnego przyrodnika profesora Władysława Szafera z Ziemią Mielecką – deklaruje nadleśniczy z Mielca.

Edward Marszałek, RDLP

Fot. Arch. Nadleśnictwa Mielec

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa