W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Rusza Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Mielcu

Już po raz dwudziesty Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu w semestrze letnim 2023.

Rekrutacja rozpocznie się 20 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 27 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Czy jest jeszcze ktoś kto nie słyszał o Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Mielcu? Przypuszczamy, że niewiele jest takich osób, gdyż DUT działa w Mielcu już od 2013 roku i przy każdej rekrutacji nie brakuje chętnych do wzięcia udziału w bezpłatnych, popularnonaukowych wykładach i warsztatach. Do rekrutacji na zajęcia w semestrze letnim 2023 mogą przystąpić wszystkie dzieci z powiatu mieleckiego, w wieku 7-12 lat.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru letniego DUT w Mielcu dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Na wykładach uczestnicy zapoznają się m.in. z kinematyką i dynamiką, dzięki doświadczeniom, w których sami wezmą czynny udział. Przedstawiony zostanie ruch ciał po Ziemi, ale także latanie, pływanie i swobodny spadek. Uczestnicy wykładów dowiedzą się również czym jest frazeologia i korespondencja lotnicza na podstawie przykładów komunikacji pomiędzy pilotami statków powietrznych a personelem służb ruchu lotniczego. Słuchacze na jednym ze spotkań postarają się stworzyć laboratorium kuchenno-chemiczne a także porozmawiają z prowadzącym o wyjątkowym życiu roślin – ich komunikacji i sposobie przetrwania.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Na warsztatach chemicznych głównym bohaterem będzie powietrze. Uczestnicy wykonają szereg doświadczeń, w których m.in. wyprodukują dwutlenek węgla. Z kolei na warsztatach pszczelarskich dzieci dowiedzą się w jaki sposób struktura plastra miodu wykorzystywana jest w budownictwie czy przemyśle samochodowym. Zbudują również swój plaster poznając przy tym jego właściwości.
Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 20 lutego od godz. 10.00 do 27 lutego 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 1 marca 2023r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (20-27 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa