W Urzędzie Miejskim w Mielcu Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski działając w imieniu Gminy Miejskiej Mielec, podpisał umowę z Wykonawcą – Marcinem Jamrożem, który w ciągu pięciu miesięcy stworzy koncepcję programowo – przestrzenną kompleksu administracyjno-biurowego w rejonie ul. Długosza w Mielcu.
Nowy kompleks ma powstać w ramach Programu Fabryka realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel spółki Operator ARP Sp. z o. o., partnera Miasta w realizacji założeń programu Fabryka w Mielcu.
Koncepcja będzie zawierać część opisową składającą się z przyjętych rozwiązań architektonicznych oraz część rysunkową obejmującą zagospodarowanie terenu, wizualizację, rzuty, charakterystyczne przekroje i perspektywy.
Do zadań wykonawcy należeć będzie także rozplanowanie lokalizacji dla trzech odrębnych konstrukcyjnie i funkcjonalnie obiektów: kompleksu biurowego realizowanego w ramach Programu Fabryka, Ratusza oraz Urzędu Skarbowego. Dodatkowo koncepcja ma uwzględniać rozwiązania komunikacyjne, w tym przebieg dróg publicznych, dróg wewnętrznych, ciągów pieszych oraz dojazdów rowerowych, a także sposób zagospodarowania przestrzeni publicznych oraz tereny zieleni.
– To kolejny, bardzo istotny krok w stronę realizacji Programu Fabryka. Nowe, atrakcyjne i nowoczesne przestrzenie z pewnością zachęcą przedsiębiorców do otworzenia swojej firmy w Mielcu. To także duża szansa na przyciągnięcie do naszego miasta sektorów biznesu dotychczas nieobecnych w Mielcu. To ogromna inwestycja, która z pewnością przyczyni się do intensywnego rozwoju naszego miasta – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.
Warto przypomnieć, że Program Fabryka ma być wsparciem dla miast średniej wielkości, a nadrzędnym celem Programu jest aktywizacja potencjałów miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. Ma to przyczynić się między innymi do zmniejszenia bezrobocia i odpływu młodych ludzi z miast do metropolii.
Mechanizm programu polega na wsparciu określonych miast, przez budowę w nich nowoczesnych, doskonale wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z trendami dostępne powierzchnie przyciągną firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Program Fabryka został zainaugurowany w czerwcu 2018 roku. Lista miast zakwalifikowanych do Programu Fabryka opierała się o przeprowadzone wcześniej badania. Analizie poddano sytuację miast zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób, pod kątem utraty przez nie funkcji społeczno-gospodarczych. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak poziom bezrobocia odpływ ludności w celach zarobkowych czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Weryfikacji podlegały również możliwości kadrowe. Zbadano liczbę osób bezrobotnych z wykształceniem odpowiadającym potrzebom firm m.in. z sektora IT. Z tych grup najemcy powierzchni biurowych będą bowiem rekrutować swoich przyszłych pracowników. W wybranych miastach powstanie łącznie 300 tys. m kw. powierzchni biurowej. W nowych biurowcach zatrudnienie znajdzie ponad 30 tysięcy osób.